Metro, neboli městská podzemní dráha, patří k nejefektivnějším druhům dopravy ve velkých městech. Počet měst s metrem výrazně narůstá zejména od 70. let 20. století. V současnosti existuje podle dostupných údajů ve 201 městech v 62 zemích světa systém metra či podzemní dopravy.
Výběr informací o zavádění metra ve světě (před 50 lety, 9. května 1974, slavnostně zahájil provoz první úsek metra v Praze):
Evropa
- Nejstarší metro v Evropě i na celém světě vzniklo v Londýně. Sedmikilometrový úsek podzemní dráhy mezi Bishops Road (dnes nádraží Paddington) a Farringdon Street byl uveden do provozu 10. ledna 1863. Zpočátku využívalo parní lokomotivy, v roce 1890 ale přešlo na elektrický pohon.
- Nejstarší metro v kontinentální Evropě a třetí nejstarší na světě je metro v Budapešti, které bylo otevřeno v květnu 1896. Měřilo 3,7 kilometru a mělo 11 stanic. Tato linka M1 je také jedinou na světě, která je (od roku 2002) zařazena do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. V současnosti má Budapešť čtyři linky metra.
- Nejrozsáhlejší metro v Evropě je v současnosti v Moskvě. Síť tratí moskevského metra měří přes 514 kilometrů a má 15 linek. Jedná se zároveň o osmé nejdelší metro na světě. Je i nejvytíženějším metrem v Evropě, ročně přepraví na 2,3 miliardy cestujících.
- V Praze začal první úsek metra jezdit v roce 1974. Z okolních zemí je nejstarší metro v německé metropoli Berlíně, kde byl zahájen provoz v roce 1902. Ve Vídni začala jezdit podzemní dráha v roce 1976 a ve Varšavě v roce 1995. Slovenská metropole Bratislava metro nemá.
- Nejmladší metro na evropském kontinentě jezdí v italské Brescii, kde bylo otevřeno v roce 2013. Má jednu linku, která měří zhruba 14 kilometrů.
Asie
- Nejstarší metro v Asii je v japonském Tokiu, které zahájilo provoz v roce 1927. Patří také mezi pět nejvytíženějších na světě.
- Velký boom zaznamenalo v posledních desetiletích metro v Číně. Nejrozsáhlejší metro na světě se nachází v čínské metropoli Pekingu, síť jeho tratí měří 836 kilometrů, má 27 linek a 490 zastávek a neustále se rozšiřuje. Zprovozněno bylo v roce 1969. Až do roku 2002 přitom mělo metro ve 22milionovém Pekingu pouhé dvě linky, poté nastalo jeho masivní rozšíření zejména díky pořádání olympijských her ve městě v roce 2008. Pekingské metro ročně přepraví na 3,5 miliardy cestujících.
- Nejvytíženější metro v Asii i na celém světě je v čínské Šanghaji, které v roce 2023 přepravilo přes 3,6 miliardy cestujících. Zároveň jde o druhé nejrozsáhlejší metro na světě, v současnosti má 826 kilometrů, 20 linek a 408 zastávek.
- V desítce nejdelších systémů metra na světě je osm čínských, většina z nich byla rozšířena v posledních několika letech.
Severní Amerika
- První metro na celém americkém kontinentě se otevřelo v roce 1892 v Chicagu. V New Yorku bylo metro otevřeno v roce 1904 a s délkou téměř 400 kilometrů je newyorské metro nejdelší na americkém kontinentě. V roce 2023 přepravilo přes dvě miliardy cestujících.
Latinská Amerika
- První podzemní dráhu v Jižní Americe a vůbec první metro na jižní polokouli otevřeli v roce 1913 v argentinské metropoli Buenos Aires. Co do počtu cestujících je v Jižní Americe na prvním místě metro v brazilském Sao Paulu, které je v tomto žebříčku druhé v Americe po newyorském metru. Metro v Sao Paulu má šest linek, celkem na stovce kilometrů a ročně přepraví téměř dvě miliardy lidí.
- Desítka latinskoamerických metropolí zatím metro nemá. Důvody jsou ekonomické, geografické i demografické. Někde se nevyplatí kvůli malému počtu obyvatel, jinde, například v bolivijské administrativní metropoli La Pazu, která leží v nadmořské výšce 3625 metrů, jsou pro něj špatné geografické podmínky a jako MHD tam funguje i dobrý systém lanovek. Metro nemá také například kolumbijská metropole Bogotá ani kubánská Havana.
- Zatím poslední zprovozněné metro v Latinské Americe jezdí od loňského května v ekvádorském Quitu.
Afrika
- Nejstarší metro v Africe funguje od roku 1987 v egyptské Káhiře. V současnosti měří téměř 100 kilometrů a má tři linky.
- Na černém kontinentu mají tři města svoji podzemní dráhu. Kromě Káhiry metro jezdí v Africe od roku 2011 také v alžírské metropoli Alžíru a v loňském roce bylo zprovozněno metro v největším nigerijském městě Lagosu.
Austrálie a Oceánie
- První metro v Austrálii a Oceánii zahájilo provoz v roce 1926 v australském Sydney.