S velkou pompou, i když podle většiny hlasů se zpožděním, nastoupila na podzim Národní ekonomická rada vlády (NERV), poradní družina premiéra Topolánka. Z pravidelných setkání deseti ekonomů vzešlo po několika týdnech pár konkrétních návrhů, cílených na zmírnění dopadů globální hospodářské krize. Kam se ale tým poděl? A pracuje vůbec ještě?
Protikrizová opatření NERV jsou tím nejlepším, co lze v dané situaci učinit, shodla se tehdy většina odborné veřejnosti, pochvala přišla i od Evropské komise. Tím rada splnila svůj účel a krom občasných zpráv ohledně procesu schvalování jejích návrhů (více či méně úspěšném) už v médiích po NERV neštěkl ani pes.
S pádem vlády a nástupem Fischerova úřednického kabinetu přišla nutná otázka ohledně další existence původně Topolánkova poradního sboru. NERV podpoří i novou vládu, shodli se jeho členové, ačkoli v trochu pozměněné sestavě - radu opustil Jiří Kunert a Martin Jahn, přibyl naopak Petr Zahradník. Na čem teď ale rada pracuje, co je jejím úkolem? Schází se ještě vůbec?
VŠE O NERV ČTĚTE ZDE
"Dál spolupracujeme, i když to teď není tak mediálně vidět," nechal se v červnu slyšet Fischer. To potvrzuje i jeden ze členů rady Michal Mejstřík. "Pan Fischer skupinu přebral a pravidelně se scházíme, i když s dozníváním předsednictví intenzita poklesla," řekl Mejstřík on-line deníku TÝDEN.CZ. Členy NERV prý čekají dvě setkání během prázdnin.
NERV připravuje rozpočet. Detaily tají
A čím se zabývají? "Hlavním předmětem jednání je rozpočet. Provádíme podrobnější analýzu, jejíž detaily si zatím nechám pro sebe," řekl Mejstřík. Podle jeho slov je jedním z úkolů dodat odborné materiály premiérovi a ministrovi financí.
Mejstřík také potvrdil, že pravidelná týdenní setkání se studenty Institutu ekonomických studií Univerzity Karlovy pokračují. "Jde o zhruba patnáct studentů, z nichž dva jsou z Vysoké školy ekonomické." Každé úterý se za nimi zavřou dveře posluchárny v budově školy, aby asistovali již tak časově vytíženým ekonomům. Veřejnosti prezentované makroekonomické modely byly často hlavně jejich prací.
Studenti: Je to oboustranně výhodná spolupráce
Schůzky s věhlasnými ekonomy si pochvalují i studenti. "Je to dobrá symbióza. Možnost pracovat pod dozorem českých ekonomických špiček nám dává více než příprava na zkoušky. Zároveň doufáme, že naše znalost teorie a analytické schopnosti přispějí k výsledku další ekonomické strategie," uvedla pro TÝDEN.CZ jedna ze studentek Gledis Kazaziová. Komunikace s některými členy NERV pak příležitostně doznívá i bouřlivější diskuzí při neformálním posezení.
Podle Mejstříka má NERV do budoucna stále co nabídnout. "Ke konci srpna očekáváme další konkrétní výstup, který si zaslouží pozornost širší veřejnosti," slibuje ekonom.
Foto: Lucie Pařízková, Jan Zatorsky