Nespokojení zemědělci demonstrovali v Praze proti vládě, vysypali hnůj na ulici

Ekonomika
7. 3. 2024 17:03
Nespokojení zemědělci demonstrovali v Praze proti vládě, vysypali hnůj na ulici
Nespokojení zemědělci demonstrovali v Praze proti vládě, vysypali hnůj na ulici

Zemědělci dnes protestní jízdou s traktory po Praze a demonstrací před Strakovou akademií chtěli vyjádřit nesouhlas s dosavadními kroky vlády a prosadit své požadavky. Vláda podle Agrární komory a Zemědělského svazu nehájí zájmy českých zemědělců.

Ministři dali najevo, že jsou připravení dál jednat, nátlaku a vydírání ale nebudou ustupovat. Podle odhadu Agrární komory do Prahy přijelo 3000 až 4000 zemědělců a 1000 kusů zemědělské techniky. Zkomplikovali dopravu ráno na příjezdech do Prahy, přes den se tvořily kolony zejména na trase traktorů kolem úřadu vlády a Letné. Policisté zajistili kvůli přestupkům dva lidi. Jeden z nich se snažil přelézt zátarasy u úřadu vlády, další před budovou složil na ulici a tramvajové koleje hromadu hnoje.

Zemědělci začali svými traktory, nákladními vozy i autobusy přijíždět na hranice hlavního města po 05:00, kolem šesté už dorazili první z nich na Letnou. Odtud poté s vozy vyrazili na protestní průjezd městem a po 11:00 se přesunuli už bez vozidel k úřadu vlády. Krátce po poledni, podle zemědělců symbolicky pět minut po dvanácté, demonstrace začala. Podle odhadu zpravodajů ČTK se jí účastnilo několik stovek lidí, trvala zhruba dvě hodiny. Kolem 15:30 policejní mluvčí Jan Daněk ČTK řekl, že traktory se rozjely domů.

Prezident Agrární komory Jan Doležal a předseda Zemědělského svazu Martin Pýcha na demonstraci zopakovali, že vláda neplní své sliby. Tuzemské zemědělství se podle nich nachází v kritickém stavu a farmáři už nemají kam ustupovat. Oba se opět postavili proti levnému dovozu ze třetích zemí, a to především obilí z Ukrajiny a obilovin a olejnin z Ruska. Proti dovozu ze zemí, které nemusí splňovat stejné podmínky jako v Evropské unii, je potřeba zemědělce bránit, protože jinak ztrácejí svou konkurenceschopnost, uvedli. Na ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL), který mezi demonstrující přišel, lidé pískali a pokřikovali Demisi nebo Výborný do hnoje.

Výborný dnes před novináři zdůraznil, že vážnosti situace v zemědělství si je vědoma celá vláda. I s ohledem na současný stav veřejných financí ale není možné vyhovět všem požadavkům. Kritizoval incident s hnojem před úřadem vlády i podle něj porušení slibu, že zemědělský protest nebude blokovat MHD. Svým členům podle něj Agrární komora a Zemědělský svaz také nepředávají úplné informace, proti tomu se ale organizace následně ohradily. Výborný zopakoval, že je se zemědělci připravený dál jednat, na ultimáta ale přistupovat nebude, uvedl.

Také prezident Petr Pavel řekl, že rozumí tomu, že se zemědělci cítí frustrovaní. Vysypáním hnoje před úřadem vlády se ale jejich problémy nevyřeší, řekl odpoledne novinářům na tiskové konferenci při návštěvě Středočeského kraje.

Také podle premiéra Petra Fialy (ODS) vláda tlaku zemědělců ustupovat nebude. Dnešní protest v Praze označil za vydírání. Se zemědělci je vláda připravená se setkat u jednacího stolu. Zemědělský sektor má podle premiéra rekordní zisky. Místopředseda opozičního hnutí ANO Karel Havlíček vyzval v souvislosti s protestem Výborného, aby v podpoře zemědělců zohlednil problémy pramenící z dovozu levných produktů a dotační politiky dalších zemí EU. Výborný už dřív odmítl pustit se do souboje národních rozpočtů v dotování zemědělství.

Zemědělci zhruba do 11:00 jezdili s traktory po okružní trase okolo Letenských sadů a úřadu vlády. Kolem úřadu vlády, kde zůstala na vozovce velká hromada hnoje ohrazená plotem, byla doprava zablokovaná. Jezdily tam jen zemědělci se svými vozy, tramvaje musely odklonem. Úklid hnoje po domluvě zajistili sami zemědělci, zhruba po 15:00 byl již odklizený, následné dočištění silnice podle magistrátu převzaly Pražské služby. Policie už předem vyzývala řidiče, aby do Prahy vůbec nejezdili, případně se vyhnuli trase zemědělců, nebo použili MHD. V Letenském tunelu se odpoledne srazil traktor s osobním autem, jeden člověk z auta byl při tom zraněn, informovala policie na sociální síti X.

Agrární komora a Zemědělský svaz byly hlavními organizátory dnešního protestu. Od vlády požadují mimo jiné podporu zaměstnanosti na venkově, nekrácení podpory pro životní pohodu zvířat a vrácení zdanění půdy na úroveň před konsolidačním balíčkem, případně nedanění evropské provozní dotace. Dalším požadavkem je, aby vláda aktivně hájila zájmy českých zemědělců v souvislosti s obchodní dohodou s Ukrajinou. Pátým je maximální možné zvýšení mimořádné pomoci zemědělcům, pokud to Evropská komise umožní.

Od dnešního protestu se distancovalo vedení Asociace soukromého zemědělství. Její předseda Jaroslav Šebek v tiskové zprávě zaslané ČTK uvedl, že za současný stav sektoru nese zodpovědnost právě také Agrární komora a Zemědělský svaz, které se na vytváření zemědělské politiky ve velké míře podílely. "Je holým faktem, že tyto organizace nemají žádnou dlouhodobě udržitelnou koncepci zemědělství a přicházejí jen s populismem dalších finančních požadavků na stát a daňové poplatníky," uvedl.

Výborný dnes demonstrujícím zopakoval, že vláda letos přidá víc než půl miliardy korun na životní pohodu zvířat a příští rok podpoří dvěma miliardami korun zaměstnanost na venkově slevami na sociálním pojištění. Na střední zemědělské podniky bude letos cílit investiční podpora až tři miliardy korun.

Česko stejně jako další evropské státy zažívá protesty zemědělců opakovaně. Někteří z nich demonstrovali 19. února před ministerstvem zemědělství v Praze a protestní jízdou se stovkami traktorů částečně zablokovali magistrálu. Agrární komora a Zemědělský svaz se ale od této akce distancovaly, místo toho se podílely na evropském protestu 22. února proti byrokracii a ekologickým požadavkům v zemědělství či dovozu ze zemí mimo Evropskou unii. Stovky traktorů tehdy zpomalovaly dopravu na hlavních silnicích a u hraničních přechodů.

Autor: ČTK Foto: , ČTK / Ruml Miloš

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ