Vláda Nového Zélandu se rozhodla postoupit ambiciózní krok. Po sérii debat a veřejných konzultací oznámila zásadní zpřísnění pravidel pro prodej cigaret a dalších tabákových výrobků. Plán počítá s tím, že v dalších letech postupně poroste věková hranice, od které si lidé smějí kupovat cigarety. Všichni občané, kteří se narodili po roce 2008, tak nebudou mít šanci legálně si krabičku cigaret vůbec koupit.
Vláda chce rovněž zpřísnit pravidla pro obsah nikotinu v cigaretách a dalšími kroky snížit dostupnost i atraktivitu kouření. Zapojit chce nejenom kampaň, ale i posílení odvykacích služeb a všestrannou podporu nekuřáckému životnímu stylu. Cílem celé iniciativy je, aby do roku 2025 klesl podíl kuřáků z dnešních 11 % na méně než 5 %.
Důležitou roli při podpoře odvykání podle vládního akčního plánu budou hrát méně škodlivé alternativy klasických cigaret, konkrétně se počítá s jejich elektronickou variantou. Vapování, tedy užívání e-cigaret, totiž nabídlo kuřákům změnu, píše se v plánu. "Ti, kteří ještě nejsou připraveni (s kouřením) skoncovat nebo to nedokážou, mají nyní k dispozici alternativu za daleko nižších nákladů a zdravotního rizika," konstatuje novozélandské ministerstvo zdravotnictví. Dodává ale, že ani tyto produkty nejsou zcela bez rizika a měly by být užívány pouze bývalými kuřáky.
Řešení pro Evropu?
Přístup Nového Zélandu není ojedinělý, i některé evropské země mají v úmyslu prosadit úplný konec tabáku na svém území. Na rozdíl od Novozélanďanů však nebyly v Evropě učiněny takto konkrétní a razantní kroky. Stejně tak se liší i přístup jednotlivých vlád k roli alternativ kouření.
Oslovili jsme mluvčího české Komory elektronického vapování (KEVAP). Ocenil roli, kterou v ambiciózním novozélandském návrhu hrají alternativy kouření. "Je dobře, že se lidem ponechá možnost užívat nikotin daleko méně rizikovým způsobem," uvedl mluvčí KEVAP a dodává: "Ani elektronické cigarety nejsou bez rizika a nepatří do rukou každému, nicméně kuřáci, kteří nedokážou sami přestat, by měli mít šanci této možnosti využít."
Z evropských zemí je v této oblasti nejaktivnější Velká Británie. Odborníci z veřejných institucí se věnují výzkumu škodlivosti elektronických cigaret dlouhodobě a konstatují, že jsou zhruba o 95 % méně rizikové než cigarety klasické. Proto doporučují jejich využívání jako nástroje pro odvykání kouření. K tomuto názoru se připojuje i britský Národní zdravotní systém, který e-cigarety kuřákům jako alternativu přímo doporučuje.
V České republice je přístup ke snižování škodlivosti pomocí alternativ kouření poměrně nadějný. Mezi odborníky v Česku převládá názor, že stát nesmí k alternativám kouření přistupovat stejně přísně jako k cigaretám. "Je skutečně správné jít cestou diferencované regulace, kdy mají cigarety přísnější pravidla než jejich moderní alternativy. A v několika oblastech se tímto názorem stát už skutečně řídí," říká mluvčí KEVAP. "Pokud chce stát dosáhnout reálného poklesu počtu kuřáků, musí jim nabídnout cestu ven. Na Novém Zélandu to chápou, snad se tím tedy v Evropě můžeme částečně inspirovat," dodává.