Trvalý pobyt
Po cizincích je v Česku poptávka. Jejich počet roste
26.07.2019 09:00
V loňském roce evidovalo ministerstvo vnitra v Česku 566 931 cizinců s trvalým nebo přechodným pobytem. Oproti roku 2017 jich bylo o 40 120 více, tedy o 7,6 procenta. Od roku 2008 jde o nejvyšší meziroční procentuální nárůst. Vyplývá to ze zprávy o migraci za rok 2018, podle které tvořili na konci roku cizinci zhruba 5,3 procenta populace ČR.
Růst počtu cizinců je podle zprávy spojen s velkou poptávkou českých zaměstnavatelů po zahraničních pracovnících. Firmy tak reagují na nedostatek pracovních sil na domácím trhu práce.
Nejvíce cizinců s povoleným pobytem pocházelo vloni z Ukrajiny (131 709), Slovenska (116 817) a z Vietnamu (61 143). Dohromady lidé z těchto tří zemí tvoří více než polovinu cizinců v Česku. Cizinci z tzv. třetích zemí, tedy zemí mimo EU, představovali podle zprávy 59 procent cizinců pobývajících v ČR. Podle dokumentu platí, že občané ze států unie pobývají v Česku spíše přechodně, zatímco většina občanů třetích zemí má pobyt trvalý.
Přechodný pobyt
Z evidovaných cizinců má přechodný přechodný pobyt téměř polovina, zbytek má trvalý pobyt. Zpráva uvádí, že narůstá právě počet cizinců s přechodným pobytem. "Nárůst počtu cizinců v kategorii přechodného pobytu se týká především cizinců ze třetích zemí," píše se v dokumentu.
Více trvalých i přechodných pobytů mají v Česku muži. Podle zprávy také převažují lidé v ekonomicky aktivním věku, tedy od 19 do 65 let, dětí a mladistvých evidovalo vnitro na konci loňského roku 74 645. Více než třetina cizinců měla registrovaný pobyt v Praze, nejméně jich bylo evidováno ve Zlínském kraji a na Vysočině.
Zpráva nicméně upozorňuje na to, že reálné počty cizinců, kteří na českém území pobývají legálně, se od uvedených údajů mohou lišit. Evidované počty nezahrnují všechny občany dalších států Evropské unie, kteří využívají práva volného pohybu na území EU a jsou v ČR.
Dlouhodobé vízum
O dlouhodobé vízum nebo povolení k pobytu žádalo loni 55 900 lidí, meziročně šlo podle zprávy o 40procentní nárůst. Pobytové oprávnění udělily úřady ve 47 350 případech. Nejčastěji cizinci uváděli jako důvod výdělečné aktivity (více než 59 procent), následovaly vzdělávací aktivity (skoro 28 procent) a rodinné důvody (skoro 11 procent). V nejvíce případech šlo o obyvatele Ukrajiny, Ruska a Spojených států amerických.
Žádostí o povolení k trvalému pobytu zaregistrovalo ministerstvo vnitra loni 18 105, kladně vyřídilo 16 076 z nich. Z celkového počtu udělených povolení k trvalému pobytu bylo 6392 uděleno občanům EU a 9684 občanům ze třetích zemí. Nejčastěji bylo povolení k trvalému pobytu uděleno občanům Slovenska (3950), kteří na první příčce vystřídali státní příslušníky Ukrajiny.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.