Češi jsou ochotni investovat do uměleckých děl stále více peněz, což nahrává obchodům s padělky. Spíše než u milionových obrazů na aukcích na ně lze narazit u volně prodejných děl autorů za desítky tisíc korun. Policie však už zachytila i falza obrazů Filly, Špály, Zrzavého, Slavíčka, Chagalla, Seurata či Maleviče.
Aukční sezona právě vrcholí. Loňský rok byl na českém trhu s výtvarným uměním rekordní (poprvé v historii se na aukcích prodala díla za více než miliardu korun) a zdá se, že ten letošní by jej mohl ještě překonat. I letos padají rekordy, například koncem května aukční síň Kodl vydražila díla za 250 milionů korun (dosavadní rekord byl o 70 milionů nižší). Mezi prodanými obrazy bylo i Šero v pralese (1929) od Toyen za 36 milionů korun. Žádný její obraz se nikdy neprodal za víc.
Autorský rekord pokořil i Oskar Kokoschka, jehož Prahu minulý týden v Arthouse Hejtmánek vydražili za 52 milionů korun. Zvýšený zájem o umění nahrává ovšem i padělatelům.
Jaká je šance, že koupíte padělek? Odborníci se shodují, že u milionových obrazů a nákupů přes velké aukční síně a renomované prodejní galerie malá (nevylučují ale, že povedená falza visí i ve vyhlášených galeriích).
Největší riziko narazit na padělek je u nákupu přes internet či od překupníků. K soudu aktuálně míří případ obchodníka s obrazy Jaroslava Fröhlicha, u něhož policie zadržela asi 400 děl, z nichž většinu podle žalobce tvoří padělky. Jiný soud zároveň vydal zatykač na bývalého prezidentského kandidáta Jiřího V. Kotase, který čelí obžalobě v kauze padělaných obrazů za 40 milionů korun. Fröhlichův případ přitom ukazuje na úskalí boje s falzy: některé z obrazů, které soudní znalec Petr Pavliňák označil za padělky, považují experti z oboru (například Karel Stretti) za pravé.
"Existuje tu sice institut soudního znalce s kulatým razítkem, ale aukce se naučily fungovat bez nich, protože ani znalci za nic nezodpovídají," říká šéfredaktor Art+ Jan Skřivánek. Utvořila se tu podle něho paralelní struktura odborníků, kteří z hlediska zákona nemají váhu, ale jsou uznávanými špičkami v oboru. "Když máte například obraz od Toyen, potřebujete, aby se k němu vyjádřil Karel Srp. Potíž nastává, když takový odborník potvrdí pravost problematického díla," říká.
* Jaké zkušenosti má Národní galerie s falzifikáty?
* Jaké obrazy jsou nejrizikovější?
* Kterých českých autorů se falšování nejvíce týká?
* Jaké jsou známé případy v renovovaných galeriích?
* Jak odhalit padělek?
NA TYTO A DALŠÍ OTÁZKY NALEZNETE ODPOVĚDI V AKTUÁLNÍM ČÍSLE FAKTORU S, KTERÉ VYCHÁZÍ VE ČTVRTEK 8. ČERVNA.