Padělatelé obrazů mají pré. Lákají je prodejní rekordy

Ekonomika
8. 6. 2017 16:56
Galerie Kodl otevřela 22. října v Praze nové výstavní prostory. V této souvislosti byla zahájena výstava nejdůležitějších obrazů, které byly spjaty s mimořádně úspěšnými prodeji. Na snímku je obraz Jana Zrzavého s názvem Studně v Locronan III vydražený za 5,5 milionu Kč.
Galerie Kodl otevřela 22. října v Praze nové výstavní prostory. V této souvislosti byla zahájena výstava nejdůležitějších obrazů, které byly spjaty s mimořádně úspěšnými prodeji. Na snímku je obraz Jana Zrzavého s názvem Studně v Locronan III vydražený za 5,5 milionu Kč.

Češi jsou ochotni investovat do uměleckých děl stále více peněz, což nahrává obchodům s padělky. Spíše než u milionových obrazů na aukcích na ně lze narazit u volně prodejných děl autorů za desítky tisíc korun. Policie však už zachytila i falza obrazů Filly, Špály, Zrzavého, Slavíčka, Chagalla, Seurata či Maleviče.

Aukční sezona právě vrcholí. Loňský rok byl na českém trhu s výtvarným uměním rekordní (poprvé v historii se na aukcích prodala díla za více než miliardu korun) a zdá se, že ten letošní by jej mohl ještě překonat. I letos padají rekordy, například koncem května aukční síň Kodl vydražila díla za 250 milionů korun (dosavadní rekord byl o 70 milionů nižší). Mezi prodanými obrazy bylo i Šero v pralese (1929) od Toyen za 36 milionů korun. Žádný její obraz se nikdy neprodal za víc.

Autorský rekord pokořil i Oskar Kokoschka, jehož Prahu minulý týden v Arthouse Hejtmánek vydražili za 52 milionů korun. Zvýšený zájem o umění nahrává ovšem i padělatelům.
Jaká je šance, že koupíte padělek? Odborníci se shodují, že u milionových obrazů a nákupů přes velké aukční síně a renomované prodejní galerie malá (nevylučují ale, že povedená falza visí i ve vyhlášených galeriích).

Největší riziko narazit na padělek je u nákupu přes internet či od překupníků. K soudu aktuálně míří případ obchodníka s obrazy Jaroslava Fröhlicha, u něhož policie zadržela asi 400 děl, z nichž většinu podle žalobce tvoří padělky. Jiný soud zároveň vydal zatykač na bývalého prezidentského kandidáta Jiřího V. Kotase, který čelí obžalobě v kauze padělaných obrazů za 40 milionů korun. Fröhlichův případ přitom ukazuje na úskalí boje s falzy: některé z obrazů, které soudní znalec Petr Pavliňák označil za padělky, považují experti z oboru (například Karel Stretti) za pravé.

"Existuje tu sice institut soudního znalce s kulatým razítkem, ale aukce se naučily fungovat bez nich, protože ani znalci za nic nezodpovídají," říká šéfredaktor Art+ Jan Skřivánek. Utvořila se tu podle něho paralelní struktura odborníků, kteří z hlediska zákona nemají váhu, ale jsou uznávanými špičkami v oboru. "Když máte například obraz od Toyen, potřebujete, aby se k němu vyjádřil Karel Srp. Potíž nastává, když takový odborník potvrdí pravost problematického díla," říká.

Faktor S.* Jaké zkušenosti má Národní galerie s falzifikáty? 

* Jaké obrazy jsou nejrizikovější? 

* Kterých českých autorů se falšování nejvíce týká?

* Jaké jsou známé případy v renovovaných galeriích? 

* Jak odhalit padělek?

NA TYTO A DALŠÍ OTÁZKY NALEZNETE ODPOVĚDI V AKTUÁLNÍM ČÍSLE FAKTORU S, KTERÉ VYCHÁZÍ VE ČTVRTEK 8. ČERVNA.  

Autor: - red -Foto: ČTK/Krumphanzl Michal

Další čtení

Trumpovo odložení cel vyvolalo podezření z manipulace trhem

Ekonomika
11. 4. 2025
ilustrační foto

Čína se toho nebojí. Navýší cla na americké zboží na 125 procent

Ekonomika
11. 4. 2025
ilustrační foto

Za velikonoční pečení si připlatíme. Nejvíc zdražila vejce. PŘEHLED CEN

Ekonomika
11. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ