Trend zvyšování nákladů španělské vlády na půjčky dnes odpoledne vyvrcholil vzestupem výnosu desetiletých státních obligací nad 6,8 procenta. To je maximum od zavedení eura v roce 1999 a těsně pod kritickou hranicí sedmi procent. Trh se bojí dopadu plánu sanace bank na schopnost Madridu získávat peníze k refinancování svých dluhů na trhu. Situaci zhoršilo odpolední snížen ratingu 18 španělských bank agenturou Fitch.
Výnos dluhopisu s desetiletou splatností, který je klíčovým vodítkem pro náklady vlády na obsluhu dluhu, vzrostl v úterý proti pondělku o 0,30 procentního bodu na 6,82 procenta. Překonal tak dosavadní rekord 6,8 procenta z loňského listopadu. Za klíčovou pro únosnost nákladů na půjčky se považuje hranice sedmi procent, nad níž musely o mezinárodní finanční pomoc v nynější dluhové krizi eurozóny požádat Řecko, Irsko a Portugalsko.
Nepříznivý vývoj tak pokračuje druhým dnem poté, co počáteční euforie z dohody o pomoci španělským bankám v pondělí rychle vyprchala a ceny dluhopisů a akcií začaly opět klesat. Na nové rekordní maximum se dostaly náklady pojištění španělských dluhopisů proti nesplacení.
Spolu se španělskými státními dluhopisy dál klesaly i ceny italských obligací. Výnos desetiletých obligací italské vlády se dostal nad šest procent.
Španělsko v sobotu oznámilo, že požádá eurozónu o finanční pomoc pro svůj bankovní sektor, a ministři financí měnové unie se k tomu vyslovili kladně. K dispozici by pro banky mělo být až 100 miliard eur (2,5 bilionu korun), zatím ale není jasné, jakou bude mít pomoc formu a z jakého zdroje peníze půjdou.
Na to, že Španělsko v letošním i příštím roce výrazně zaostane za plánovaným snižováním rozpočtového deficitu, přitom v úterý upozornila mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings. Madrid bude mít podle agentury nadále i vysoký deficit na běžném účtu a trh bude vůči Španělsku dál podezřívavý.
Finanční trhy si vedle Španělska teď hodně všímají i vývoje v Řecku, kde se budou v neděli konat opakované parlamentní volby a jejich výsledek může předurčit odchod Řecka z eurozóny.