Obchodní dům Máj je významný zástupce architektury 70. let
20.06.2024 06:52
Výběr informací o pražském obchodním domě Máj, který se 20. června otevře po rekonstrukci:
- Obchodní dům Máj, který se zákazníkům otevřel v dubnu 1975, patřil spolu s o pár měsíců starší Kotvou k vrcholům československého maloobchodu. Budova je ale podobně jako Kotva manželů Machoninových zajímavá i po architektonické stránce. Stavba na rohu Spálené a Národní vznikla na místě novogotického Šlikova paláce podle návrhu Miroslava Masáka, Johna Eislera a Martina Rajniše z libereckého ateliéru SIAL, který v roce 1968 založil autor ještědského vysílač Karel Hubáček.
- Vlastní stavbu provedly švédské firmy SIAB a ABV Stockholm. Na fasádách se uplatnil kontrast plně prosklené eskalátorové haly s nečleněnou věží nákladních výtahů z pohledového betonu. Podle historika architektury Rostislava Šváchy stavba pohotově reagovala na výzvu, kterou v roce 1972 vyslal do světa projekt pařížského muzea Centre Georges Pompidou od průkopníků stylu high-tech Renza Piana a Richarda Rogerse. V tomto smyslu měl Máj ohlas i v zahraničních architektonických časopisech.
- V březnu 2006 podal Švácha návrh na prohlášení Máje za památku, mimo jiné v reakci na to, že tehdejší majitel budovy Tesco Stores ČR plánoval nejprve její demolici, pak rozsáhlou přestavbu. Ministerstvo kultury prohlásilo Máj za kulturní památku v říjnu 2006 jako významný doklad architektury 70. let 20. století, navazující na meziválečný funkcionalismus a předznamenává v interiéru pojetí stylu high-tech. Definitivní verdikt o památce padl v lednu 2007.
- Spor o památkovou ochranu Máje postaveného v letech 1972 až 1975 rozvířil tehdy mezi širokou veřejností diskusi, zda si ochranu zaslouží nejen historické, ale i významné moderní stavby, které lidé ještě jako památky nevnímají; obzvláště pocházejí-li z doby minulého režimu. Rozhodnutí ministerstva v této věci se tak stalo významným precedentem. Máj vždy budil emoce, některým kritikům například vadí jeho agresivita vůči okolní zástavbě.
- Nejnověji vzbudily kontroverze plastiky motýlů s trupem stíhačky spitfire od výtvarníka Davida Černého, které na fasádu Máje přibyly na konci rekonstrukce a jsou prezentovány jako pocta čs. letcům bojujícím v druhé světové válce. Pražští památkáři umístění motýlů povolili na jeden rok, rozhodnutí kritizovali někteří odborníci. Klub Za starou Prahu uvedl, že návrh vykazuje známky typického kýče a jeho prvoplánově líbivý motiv má fascinovat a dojímat. Černý kritiku odmítá. Pozornost a kritiku vzbudila i nová podoba interiérů.
- Během existence obchodní dům pětkrát změnil jméno. Z původního Prioru 02 se krátce na to stal Máj. V roce 1992 přešlo centrum pod značku amerického řetězce K-Mart. Od roku 1996 bylo majitelem Tesco a původně byl obchodní dům provozován pod její značkou, v roce 2009 se ale přejmenoval na My a ve stejné době prošel rozsáhlou rekonstrukcí interiérů. V říjnu 2014 se v jeho těsném sousedství nad stanicí metra Národní otevřel multifunkční komplex Quadrio s obchody, kancelářemi i byty.
- V roce 2019 se novým majitelem obchodního domu stala developerská firma Amádeus Real, která začala chystat rekonstrukci Máje, který podle ní nutně potřebuje hlavně výměnu zastaralých technologií. Původní plány kritizoval Klub Za starou Prahu. Tehdy uvedl, že navrhované úpravy by zásadně změnily tvar budovy a památku nepřípustně deformovaly. Developer později plány změnil a po dohodě s památkáři vzhled budovy zachoval.
- Samotná rekonstrukce začala před dvěma lety, původně se hovořilo o znovuotevření na konci roku 2023, práce nakonec trvaly o půl roku déle. Zákazníci v novém Máji najdou například supermarket, lékárny, drogerie, kavárny, obchod s kosmetikou či prodejnu vína. Třetí a čtvrté podlaží nabídne multifunkční zábavní prostor se zaměřením na děti starší 12 let, páté podlaží bude především pro rodiče s malými dětmi a šesté podlaží bude sloužit mimo jiné školám a školkám a bude se věnovat historii Prahy.
1