Ochranné pásmo kvůli katarální horečce ovcí se zdvojnásobilo, je možná vakcinace

Ekonomika
20. 9. 2024 20:29
Ochranné pásmo kvůli katarální horečce ovcí se zdvojnásobilo, je možná vakcinace
Ochranné pásmo kvůli katarální horečce ovcí se zdvojnásobilo, je možná vakcinace

Státní veterinární správa (SVS) dnes v reakci na vývoj nákazy rozšířila ochranné pásmo kolem ohnisek katarální horečky ovcí o 15.000 kilometrů čtverečních, přibyde v něm 13 okresů. Nově bude zabírat více než 33.000 kilometrů čtverečních. V přidaných okresech budou platit obdobná opatření jako v dříve vymezeném pásmu, nově ale veterináři umožní chovatelům dobrovolnou vakcinaci proti onemocnění.

Cílem opatření je snížit riziko šíření nákazy do dalších chovů. Vyplývá to z tiskové zprávy veterinární správy. V Česku je nyní 16 ohnisek nákazy.

Pásmo po dnešním rozšíření zahrnuje všechny okresy v Karlovarském, Ústeckém, Středočeském, Libereckém, Plzeňském a Jihočeském kraji. Dále do pásma spadá hlavní město Praha a okresy Pelhřimov, Havlíčkův Brod a Jihlava v Kraji Vysočina, v Pardubickém kraji jsou to okresy Pardubice a Chrudim a v Královéhradeckém okresy Jičín a Hradec Králové.

Aktualizovaná mimořádná opatření stanovují podmínky, za kterých budou chovatelé moct očkovat zvířata, na výběr mají ze čtyř vakcín. Očkování je dobrovolné a hradí je chovatel. "Očkování provede soukromý veterinární lékař. Očkovaná zvířata musí být v den očkování klinicky zdravá. Chovatel zajistí evidenci očkovaných zvířat," uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád. V případě přemístění očkovaných zvířat na jiné hospodářství musí chovatel informovat příjemce zvířat o skutečnosti, že jsou očkována, doplnil Semerád.

Katarální horečka ovcí, která postihuje také kozy a skot, se vrátila do Česka počátkem září po 15 letech. Není přenosná na člověka. Veterinární správa ale už dříve uvedla, že hrozí rozšíření do dalších chovů. Nákaza se šíří i v řadě dalších evropských zemí.

Katarální horečka ovcí je virové onemocnění domácích a divoce žijících přežvýkavců. U skotu se většinou nevyskytují klinické příznaky. Onemocnění přenáší krev sající hmyz, konkrétně tiplíci. Nákaza se projevuje horečkou, záněty a otoky v oblasti dutiny ústní, nozder, víček, uší, postiženy mohou být i paznehty. Zejména na sliznici dutiny ústní se objevuje krvácení a vředy. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) už dříve zdůraznil, že není nutné zvířata plošně utrácet.

Autor: ČTK Foto: , Hugo Philpott / PA Images / Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ