Penzijním fondům vzrostl zisk o miliardu korun

Ekonomika
11. 8. 2010 12:32
Penzijní fondy zvýšily svůj zisk o miliardu korun.
Penzijní fondy zvýšily svůj zisk o miliardu korun.

Tuzemským penzijním fondům v prvním pololetí stoupl zisk na 2,3 miliardy korun, což bylo o 1,3 miliardy korun více než ve stejném období loni. Na penzi si na konci června spořilo 4,54 milionu lidí, o 70 tisíc více než na konci roku 2009. Výsledky dnes oznámila Asociace penzijních fondů.

Vyšší zisk penzijních fondů lze přisuzovat rostoucím výnosům z finančních operací, především pak výnosům vyplývajícím z úrokových příjmů z držených dluhopisů, řekl ČTK analytik společnosti AWD ČR Lukáš Buřík. Svoji roli podle něj sehrál i pokles úrokových sazeb, což zvýšilo atraktivitu, a tedy i ceny dluhopisů.

Míra zapojení obyvatelstva v penzijním připojištění převyšuje 70 procent ekonomicky aktivních lidí v České republice, a to bez započtení penzijně připojištěných nad 60 let, kteří tvoří asi pětinu z celkového počtu spořících. "Výsledky potvrzují, že si občané stále více uvědomují nutnost vytvoření dodatečných finančních zdrojů pro svůj důchodový věk," uvedl k přehledu aktuálních dat prezident Asociace penzijních fondů Jiří Rusnok.

Také peníze evidované ve prospěch účastníků stále narůstají. Zatímco koncem roku 2009 bylo na jejich účtech 200 miliard korun, na konci června to bylo 208,6 miliardy Kč. Na kontech připojištěných přibývalo za poslední kvartál přes 1,6 miliardy korun měsíčně.

Penzijní fondy i ve druhém čtvrtletí prohloubily konzervativní zaměření svých investičních strategií. Z celkového objemu peněz penzijně připojištěných bylo 83,3 procenta umístěno v dluhopisech (koncem března 80,4 procenta) na účtech a termínovaných vkladech bylo 8,5 procenta (10,4 procenta). Do akcií jich bylo vloženo pouhých 1,3 procenta (1,5 procenta).
Do podílových listů uložily PF tři procenta spravovaných prostředků, před třemi měsíci to bylo 2,9 procenta.

Fondy pokračují v ultrakonzervativní investiční politice, kdy většina fondů se již v průběhu loňského roku zbavovala rizikovějších investic na úkor navyšování složky dluhopisové, vysvětlil Buřík. Konzervativní složení portfolií má přímý dopad na zhodnocení v podobě připsaných výnosů. Penzijní fondy nyní volí nižší, ale stabilnější zhodnocení, proto ani tento rok tak nebude z pohledu klienta, respektive připsaných výnosů, nijak závratně
optimistický, dodal.

Občané se mohou prostřednictvím penzijních fondů připojistit za finančního přispění státu od roku 1994. Na trhu pokračuje koncentrace, z původních 44 fondů jich zbylo deset.

Autor: ČTK Foto: archiv

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ