Počet osobních bankrotů na Slovensku v prvním letošním pololetí vystoupil na nový rekord. Vyplývá to ze středečních údajů společnosti CRIF - Slovak Credit Bureau (CRIF SK), která v zemi spravuje úvěrové registry. Slovensko předloni výrazněji zjednodušilo pravidla osobních bankrotů, která silně zadluženým obyvatelům umožňují zbavit se až na výjimky všech dluhů.
Od ledna do konce června zbankrotovalo na pětimilionovém Slovensku 7883 lidí. Ve srovnání se stejným obdobím loňska to představuje nárůst o téměř čtvrtinu. Ve druhém čtvrtletí počet osobních bankrotů poprvé překročil hranici čtyř tisíc případů.
Od roku 2006, kdy vstoupil na Slovensku v platnost institut osobního bankrotu, už zbankrotovalo 29 888 lidí. Boom osobních bankrotů zaznamenala země po předloňském zmírnění podmínek na jejich vyhlášení, a to navzdory rostoucí ekonomice a poklesu nezaměstnanosti na novodobá minima.
"Rekordní hodnoty počtu osobních bankrotů nemají žádnou souvislost se současnými hodnotami makroekonomických ukazatelů. O oddlužení žádají občané, kteří se do dluhové pasti dostali v předchozích letech a měli minimálně jednu exekuci - je to tedy důsledek řešení několikaletých problémů dlužníků," uvedla hlavní analytička CRIF SK Jana Marková.
Před změnou zákona ohledně bankrotů na Slovensku zájemci podle Markové nesplňovali například podmínku vlastnictví majetku a kromě toho bankroty po prodeji dlužníkova majetku také počítaly s tříletým zkušebním obdobím, během kterého dlužník splácel zbytek dluhů ve výši stanovené soudem. To se změnilo novelou příslušného zákona. Nově mohou do osobního bankrotu vstoupit i nemajetní obyvatelé, kteří čelí exekuci, dluhy až na výjimky splácet nemusejí.
Podmínky oddlužení zmírnila také Česká republika, příslušná novela začala platit na začátku června. Počet žádostí o oddlužení pak v červnu v Česku výrazně vzrostl.