Podíl firem s nižším kapitálem rok od roku roste

Ekonomika
26. 3. 2019 18:21
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Základní kapitál nižší než 200 tisíc korun má 85 procent loni vzniklých společností s ručením omezeným. Podíl firem s nižším kapitálem tak rok od roku roste. Vyplývá to z analýzy poradenské společnosti Bisnode. Loni vzniklo 30 385 společností s ručením omezeným. Podnikatelé tak pro novou firmu nejčastěji volili základní kapitál tisíc korun nebo deset tisíc korun.

Do základního kapitálu nových společností s ručením omezeným v loni podnikatelé investovali 5,2 miliardy korun. Průměrný základní kapitál jedné firmy tak je zhruba 171 500 korun.

Nejčastější byl mezi loni nově založenými firmami základní kapitál tisíc korun, týká se to zhruba pětiny firem. Následují firmy s kapitálem deset tisíc korun, tedy zhruba 16 procent nových firem. Kapitál sto tisíc korun mělo 13 procent nových firem a základní kapitál 200 tisíc korun 11,5 procenta firem.

"Zakládat společnosti s ručením omezeným s minimálním základním kapitálem, což umožnil zákon o obchodních korporacích platný od roku 2014, se stalo módním trendem. Podnikatelé této možnosti využívají rok od roku častěji," uvedla analytička Bisnode Petra Štěpánová. Dodala, že například v roce 2014 vzniklo 69 procent firem s kapitálem nižším než 200 tisíc korun.

Štěpánová dále upozornila, že firmy založené v letech 2014 až 2017 s kapitálem nižším než 200 tisíc korun jsou postiženy exekucí, insolvencí nebo bankrotem méně častěji než společnosti s kapitálem přes 200 tisíc korun korun. "To vyvrací domněnky, že firmy s nízkým kapitálem jsou nedůvěryhodné nebo nestabilní," dodala.

Autor: ČTK Foto: , pixabay.com/PublicDomainPictures

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ