Loňský rok
Podíl tržeb stavebních firem v zahraničí klesl na 2,9 procenta
12.11.2019 17:00
Podíl tržeb českých stavebních firem v zahraničí loni meziročně klesl o 0,6 procentního bodu na 2,9 procenta. Šlo o 14,5 miliardy korun z celkových 502 miliard korun. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Předloni byl podíl na rekordních 3,5 procenta. Údaje jsou k dispozici od roku 1994, od té doby byl podíl nejnižší v roce 1998, a to 0,9 procenta.
"Stavební produkce v České republice je na vzestupu. Tuzemské firmy díky tomu mají dostatek českých zakázek a nemusí se ucházet o zahraniční. V důsledku tohoto vývoje výrazně narostly celkové tržby stavebních firem, přestože tržby ze zahraničí klesly v absolutním i relativním vyjádření," sdělil analytik BH Securities Štěpán Křeček. Podíl i celkový objem zahraničních tržeb stavebních firem byl loni od roku 1994 třetí nejvyšší.
Příkladem firmy, která má v posledních letech na zahraničních trzích výraznější podíl, je Metrostav. Loni v zahraničí vytvořil asi 30 procent z celkových 21,5 miliardy korun. Pracoval například na traťovém úseku metra Espoonlahti v Helsinkách, v Polsku staví úsek dálnice S7 a most poblíž Gdaňsku. Mezi další zakázky patří třeba stavba silničního tunelu Žilina nebo podzemní lanovka v Istanbulu.
"Jakkoliv je dnes módní vše svádět na ochlazení západních trhů, za poklesem podílu stojí ochlazení na východních trzích, včetně bývalých zemí Sovětského svazu. Projevují se také pokračující konflikty na Blízkém Východě. Ty jednou budou velkou příležitostí pro české stavbaře v rámci rekonstrukce, ale nyní na Východě spíše ubývá cílů, kde je možno stavět v míru," doplnil analytik společnosti Natland Petr Bartoň.
Nízká jazyková vybavenost
Podle Křečka je pro stavební firmy, které chtějí podnikat v zahraničí, problém s vyššími náklady. Jednak kvůli přesunu strojního vybavení a stavebních materiálů a také kvůli příplatkům pro zaměstnance za práci v cizině. Za problém považuje také nízkou jazykovou vybavenost.
"Na domácím trhu je pro stavební firmy práce docela dost. Fakticky se jim nedostávají zaměstnanci a občas i stavební materiál, takže na expanzi do zahraničí v současné době některé ani nemusejí mít dost kapacit. Domácí trh je navíc pro firmy zajímavý i tím, že prožívá období svižného růstu cen stavebních prací," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Doba, kdy firmy soutěžily o jakoukoliv zakázku s minimální nebo i nulovou marží, je podle něj dávno pryč.
"Vzhledem ke kapacitní nedostatečnosti tuzemského stavebnictví lze v letošním roce očekávat další pokles podílu zahraničních tržeb," dodal analytik společnosti Czech Fund Lukáš Kovanda.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.