Bilance
Podmínky ve zpracovatelském sektoru se v říjnu opět zhoršily
01.11.2019 11:27
Podmínky v českém zpracovatelském sektoru se v říjnu zhoršily, i když méně než v předchozích měsících. Index PMI, který sleduje výrobu, nové objednávky, zaměstnanost, termíny dodávek a zásoby, sice mírně stoupl na 45 ze zářijových 44,9 bodu, patří však stále k nejslabším od poloviny roku 2009. Informovala o tom společnost IHS Markit. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem. Výsledek nad 50 bodů znamená zlepšení sektoru.
"Český zpracovatelský sektor byl na začátku posledního čtvrtletí roku 2019 stále v depresi, zatímco celkové provozní podmínky se silně zhoršily. K útlumu přispěl další výrazný pokles nových zakázek a zahraniční poptávky. Důraz firmy kladly na těžké podmínky v automobilovém průmyslu i na vliv oslabeného výrobního sektoru v Německu. Zejména znepokojivé bylo zhoršení situace na pracovním trhu a ukazatele budoucí aktivity," uvedla ekonomka IHS Markit Sian Jones.
Firmy registrovaly nejrychlejší pokles zaměstnanosti za téměř deset let a podnikatelská důvěra klesla pod práh 50 bodů poprvé za zhruba sedm let. K pesimismu vedl vlažný odbyt a zprávy o nelepšící se poptávce. Inflační tlaky zůstaly slabé, protože ceny vstupů vzrostly jen nepatrně vzhledem k poklesu jejich poptávky na výrobním trhu. Firmy však, i přes pokles objemů nových zakázek, poprvé od července zvýšily ceny svých výrobků.
Hodnoty PMI se již od začátku roku drží pod úrovní 50 bodů. Aktuálně se pohybuje na hodnotách, které byly naposledy při velké finanční krizi v roce 2009. Tomu ovšem neodpovídají dosavadní data z reálné ekonomiky, řekla analytička Raiffeisenbank Eliška Jelínková. Tuzemská ekonomika podle ní zatím vykazuje značnou míru odolnosti vůči okolnímu ochlazení. Ani pravděpodobná recese v Německu na její výkonnost zatím nemá výraznější vliv. "Tuzemský průmysl drží nad vodou nové modely aut, které v létě přišly na trh. Takováto situace ovšem nemusí trvat věčně," dodala.
Vzhledem k nižší náplni práce výroba klesla napříč celým zpracovatelským sektorem jedenáctý měsíc v řadě, ač nejpomaleji od dubna. Menší zájem z domova i ze zahraničí způsobil výrazný pokles celkových i exportních zakázek. Jejich objemy se sice snížily mírněji než v předchozím měsíci, ale tempo poklesu přesto bylo jedno z největších od roku 2009.
Optimismus českých firem vzhledem k budoucí výrobě klesl na minimum od konce roku 2012. Výrobci očekávají, že objemy jejich výroby klesnou kvůli soustavnému snižování domácí i zahraniční poptávky.
Ekonomická situace ve světě se stále nezlepšuje, takže podle analytika Czech Fund Lukáše Kovandy je třeba počítat s dalším slabým výkonem německého průmyslu, který bude nadále tíživě doléhat na průmysl český. Otázkou je, zda se ekonomické potíže průmyslu promítnou do snížení dynamiky spotřeby domácností. Ta je letos klíčovým tahounem celé české ekonomiky. "Při nelepšícím se stavu mezinárodní ekonomiky je třeba počítat s dalším zhoršováním podmínek v tuzemském průmyslu a od příštího roku s růstem celkové míry nezaměstnanosti v ČR," odhadl.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.