Dopady koronaviru
Podnikatelé často dělají chyby při žádosti o příspěvky
08.11.2020 16:00
Nejčastějším problémem u žádostí o příspěvek, tzv. kompenzační bonus, osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) a společníků malých firem postižených dopady koronaviru jsou chybějící podpisy. Ve formuláři u žádostí jsou nutné podpisy dva. Nejdříve je nutné vyplnit a podepsat samotnou žádost a poté i čestné prohlášení. Na internetu na to upozornila finanční správa.
Další častá chyba se podle správy vyskytuje u žádostí společníků malých s.r.o. "Společníci, kteří posílají vyplněný formulář a jejich bydliště je v jiném městě než sídlo společnosti, mají zasílat žádost na příslušný finanční úřad podle místa svého bydliště, nikoli sídla společnosti. Tedy na územní pracoviště, kam podávají vlastní přiznání k dani z příjmů fyzických osob," upozornila správa.
U společníků s.r.o. dochází také k problémům u podpisu oprávněné osoby. Žadatelem o příspěvek je totiž fyzická osoba. Pokud ji tedy posílá z datové schránky, musí to být z osobní datové schránky. Pokud žádost odešle žadatel z firemní datové schránky, musí ji podepsat stejně jako v případě zaslání e-mailem. Z pohledu finanční správy totiž jde o cizí datovou schránku. "Právnická osoba není a nemůže být žadatelem," upozornila správa.
Finanční správa začala přijímat žádosti o příspěvek v souvislosti s podzimními opatřeními vlády ve středu. Týká se to osob samostatně výdělečně činných (OSVČ), společníků malých společností s ručením omezeným i osobám pracujícím na dohodu o provedení práce nebo činnosti zasažených novými vládními opatřeními proti šíření koronaviru.
Nárok na kompenzační bonus 500 korun denně náleží podnikatelům s činností podnikání v přímo omezených, případně zcela uzavřených oblastech ekonomiky, a to za každý den omezení v období od 5. října do 21. listopadu, tedy maximálně za 48 dní. Tato činnost musí být současně za rozhodné období měsíců června až září 2020 pro daného žadatele dominantním zdrojem obživy.