Česká tisková kancelář připravila on-line debatu o malých a středních podnicích (MSP). Odvysílala ji na svém portálu České noviny. Pozvání přijala europoslankyně Martina Dlabajová, zástupci MPO, CzechTrade, AMSP ČR, IPSOS a HM PARTNERS. Situací MSP se zabývalo i právě skončené dubnové plénum EP.
Jednou ze zásadních legislativ, která ovlivní budoucí fungování malých a středních podniků v Evropě, je rámcový program pro výzkum a inovace Horizont Evropa. Nový program posvětil na posledním plenárním zasedání Evropský parlament. Tento záměr, pro který počítá unijní rozpočet v příštích sedmi letech s 95,5 miliardy eur, umožní podporovat inovativní projekty připravené právě malými a středními firmami.
Platí, že Evropský parlament dlouhodobě požaduje zkvalitnění podnikatelského prostředí. Zároveň volá po snížení byrokratické zátěže, která je pro malé a střední podniky (MSP) mnohdy neúnosná. Europarlament proto vítá nový návrh z dílny Evropské komise, který se týká zlepšování tvorby právních předpisů EU. Pozorně také sleduje vývoj kolem přípravy nové průmyslové strategie EU.
V zájmu většiny i celé EU
Už loni na jaře představila Evropská komise strategii pro průmysl, která by zajistila úspěšný přechod ke klimatické neutralitě a z EU by udělala jedničku v digitální oblasti. Spolu s průmyslovou strategií představila komise také strategii pro malé a střední podniky. Oba dokumenty však byly zveřejněny těsně před vypuknutím pandemie a nemohly na nové výzvy reagovat. Evropský průmysl však čeká v příštích letech nelehké období, kromě tzv. dvojí transformace se bude muset vypořádat s dopady největší hospodářské krize od konce druhé světové války. Hospodářské oživení navíc s největší pravděpodobností nebude tak rychlé, jak se před rokem očekávalo. Evropský parlament proto vyzval Evropskou komisi, aby klíčové strategie pro průmysl přepracovala.
"Jsem ráda, že Evropská komise naše prosby vyslyšela a přijde se zcela novou strategií pro evropský průmysl, která bude odrážet aktuální situaci a lépe nás připraví na budoucnost. Klíčovou roli v ní musí hrát také malé a střední podniky, které tvoří základ unijní ekonomiky," uvedla česká europoslankyně Martina Dlabajová (nezávislá za ANO, Renew Europe), působící jako spoluzakladatelka a předsedkyně skupiny pro MSP v EP.
Za ministerstvo průmyslu a obchodu promluvila v diskusi ČTK o situaci českých MSP náměstkyně pro EU a zahraniční obchod Martina Tauberová, za agenturu pro podporu obchodu se připojil generální ředitel Radomil Doležal. Sestřih z jejich vystoupení najdete zde:
Za Asociaci malých a středních podniků a živnostníků ČR se ujala slova místopředsedkyně představenstva Pavla Břečková, zjištění výzkumné agentury IPSOS pak představil ředitel vnějších vztahů Tomáš Macků. Za konzultanty z HM PARTNERS hovořil trenér a kouč Zdeněk Michálek. Sestřih z jejich vystoupení najdete zde:
Drtivá většina
Průmyslové odvětví tvoří více než 20 procent ekonomiky celé EU a zaměstnává přibližně 35 milionů lidí. Zároveň průmysl představuje 80 procent vývozu evropské sedmadvacítky. EU má přední místo i v přímých zahraničních investicích - sama je velkým investorem všude ve světě a také příjemcem těchto investic. Naprostá většina, tedy 99 procent evropských firem, jsou malé a střední podniky - v Česku dělá jejich podíl dokonce 99,8 procenta. Musely se přizpůsobit nové obtížné situaci, mnohé z nich se zadlužily a další byly nuceny propustit část svých zaměstnanců nebo své podnikání zcela zavřely.