Portál občana funguje od léta 2018, rozšířil se hlavně díky bankovní identitě

Ekonomika
18. 4. 2024 07:48
Portál občana funguje od léta 2018, rozšířil se hlavně díky bankovní identitě
Portál občana funguje od léta 2018, rozšířil se hlavně díky bankovní identitě

Výběr informací o Portálu občana (Digitální a informační agentura dnes oficiálně spustí mobilní aplikaci):

- Portál občana, který vznikl v roce 2018, funguje jako rozcestník pro digitální služby státu, dosud měl jen webovou verzi, která se v loňském roce dočkala změny designu i uživatelského rozhraní. Portál mimo jiné umožňuje podání daňového přiznání, generování výpisů z rejstříku trestů, katastru nemovitostí nebo z bodového hodnocení řidiče. Počet jeho aktivních uživatelů se pohybuje kolem 1,25 milionu, výrazný nárůst využívání přišel poté, co se začátkem roku 2021 spustila možnost přihlašovat se prostřednictvím elektronické identity založené na přístupu k internetovému bankovnictví.

- První služby se prostřednictvím Portálu občana zpřístupnily v červenci 2018 krátce po nástupu koaličního kabinetu Andreje Babiše (ANO), přípravy ale začaly už za sociálnědemokratického premiéra Bohuslava Sobotky. Portál mělo na starosti ministerstvo vnitra a při spuštění na něm bylo k dispozici 37 služeb, mimo jiné přístup k údajům v registru obyvatel nebo v rejstříku trestů, elektronickým receptům nebo službám České správy sociálního zabezpečení. Počet služeb postupně rostl, už po půl roce jich bylo 60.

- Využití Portálu občana dlouho omezoval způsob přihlašování. Bylo potřeba mít mít datovou schránku nebo aktivovaný elektronický čip v občanském průkazu (v prosinci 2018 jen mělo aktivní 180.000 lidí a počet se zvyšoval jen pomalu). Dále si zájemci museli pořídit čtečku karet a stáhnout aplikaci. Poté ovšem mohli aktivně využívat jen část služeb, k mnohým registrům měli pouze informativní přístup. Například k elektronickým výpisům z veřejných rejstříků a komunikaci s úřady byla nezbytná datová schránka.

- Od února 2019 mohli lidé Portálu občana získat přehled o končící platnosti řidičského průkazu či stavu svého řidičského bodového konta, na jaře 2020 už portál nabízel na 130 služeb. Teprve po více než dvou letech od spuštění, v září 2020, se ale rozšířily možnosti přihlašování, když k elektronickým službám státu na Portálu občana mohli začít přistupovat prostřednictvím identity mojeID. Tu provozuje národní doménové sdružení CZ.NIC a umožňuje zřídit si a centrálně spravovat svoji internetovou identitu.

- Výrazný nárůst uživatelů služeb Portálu občana přišel až před zhruba třemi lety, když první finanční ústavy spustily bankovní identitu pro ověřování totožnosti a přihlašování nebo pro zaručené podepisování v on-line prostředí. Od ledna do září 2021 se počet uživatelů portálu zvýšil třikrát na více než čtvrt milionu, počet přihlášení pak stoupl na průměrně 22.500 týdně z 3200 v roce 2020.

- Postupně přibývaly na Portálu občana další služby (elektronické petice, registr vozidel), loni pak přešla správa portálu pod nově vzniklou Digitální a informační agenturu (DIA). Ta od ministerstva vnitra kromě Portálu občana převzala také správu základních registrů nebo Czech Pointu. Loni v listopadu se v režii DIA změnila podoba portálu a zjednodušilo jeho uživatelské rozhraní, počet uživatelů se za poslední rok zvýšil o více než dvě třetiny na jeden milion v listopadu a 1,25 milionu letos v březnu.

- Před mobilní aplikací Portálu občana představil stát už v lednu aplikaci eDoklady, která slouží prokazování směrem k úřadům, soukromým subjektům, ale i mezi sebou. Za první dva měsíce si ji stáhlo téměř 332.000 lidí, počet ověřovatelů překročil 500. Od 1. dubna aplikaci využívá policie v terénu a od poloviny roku to pak budou využívat všechny úřady a obce, matriky, policie jako celek a podobně. Od příštího roku přibudou i banky nebo pošty či zdravotní pojišťovny.

Autor: ČTK Foto: , ČTK / Fluger René

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ