Propad je bezprecedentní, cena ropy by se mohla stabilizovat v létě

Ekonomika
21. 4. 2020 11:01
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Bezprecedentní. Tak označují analytici pondělní stav, kdy cena americké lehké ropy WTI klesla o 306 procent a uzavřela na minus 37,63 dolaru za barel. Znamená to, že prodávající v rámci kontraktu s květnovým dodáním nejenže za svou ropu nic nedostane, ale kupujícímu ještě musí za každý odebraný barel zaplatit. Odborníci stav vysvětlují mimo jiné tím, že na trhu je tolik ropy, že byly naplněny lokální skladovací zásobníky v USA. Cena ropy by se mohla stabilizovat v létě, soudí.

Analytik ČSOB Dominik Rusinko v úterý řekl, že ropa WTI zakončila obchodování v záporných číslech poprvé. "Předpokládám, že v nejbližších několika týdnech zůstane ropný dále trh pod enormním tlakem. Ani rekordní dohoda aliance OPEC+ (Organizace zemí vyvážejících ropu a další přední světoví těžaři) na produkčních škrtech v rozsahu 9,7 milionu barelů denně totiž nebude s to vykompenzovat bezprecedentní výpadek ropné poptávky, který se odhaduje až na 30 milionů barelů denně," uvedl Rusinko.

Ropný trh podle něj bude nadále tížit nevídaný přebytek ropy, což bude tlačit k hranici 20 dolarů za barel a pravděpodobně i dále pod ní také cenu severomořské ropy Brent. "Severoamerická ropa WTI pak zůstane ještě pod větším tlakem než ropa Brent, a to z důvodu relativně omezenějších skladovacích kapacit ve Spojených státech," dodal analytik.

Manažer společnosti Cyrrus Tomáš Pfeiler míní, že současné cenové pohyby ropy souvisí zejména s technickými faktory. "Dnes je poslední den, kdy lze obchodovat květnový kontrakt. Od středy se již kupující kontraktu zavazuje k fyzickému vypořádání, což znamená, že musí být napojený na ropovody v Cushingu v Oklahomě. Vzhledem k rychlému vyčerpávání skladovací kapacity je však prakticky nemožné surovinu odebrat. Očekává se, že se skladovací kapacita v Cushingu naplní první týden v květnu," uvedl Pfeiler.

Upozornil, že červnový kontrakt ropy WTI se nyní obchoduje za 21,4 dolaru za barel. "Cena ropy Brent je vyšší hlavně proto, že na tomto typu ropy se nyní již obchoduje červnový kontrakt. Ten aktuálně stojí přes 25 dolarů. Rozdíl v cenách je tedy přes čtyři dolary, nikoliv 24 dolarů. V případě Brentu nehrozí bezprostřední vyčerpání skladovací kapacity, což vyšší cena zohledňuje," sdělil Pfeiler.

Cena ropy by se podle něj mohla stabilizovat v létě. "Do té doby zřejmě budou některé firmy nuceny produkci za jakoukoliv cenu ukončit. Zároveň dojde k částečnému návratu poptávky, jelikož globálně nastane uvolnění současných tvrdých restriktivních opatření kvůli covid-19," dodal Pfeiler.

Červnový kontrakt

Hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda v úterý uvedl, že zprávy o tom, že ropa ztratila všechnu svoji hodnotu nebo že kupující ropy dostává ještě navrch zaplaceno za to, že ji vůbec odebere, jsou poněkud nadnesené. "V současnosti se s danou ropou obchoduje prostřednictvím 130 kontraktů, z nichž nejzazší vyprchává v lednu 2031. A pouze na jediném z nich včera byla záporná cena. Byl to právě kontrakt s dodáním v květnu 2020," uvedl.

V úterý ráno kolem 08.30 středoevropského času si kontrakt na WTI s dodáním v květnu připisoval zhruba 104 procent na 1,36 dolaru za barel. Červnový kontrakt na WTI, který lépe odráží realitu na trhu s ropou, si připisuje 3,5 procenta na 21,15 dolaru za barel. Červnový kontrakt na severomořskou ropu Brent naopak 2,7 procenta ztrácí a prodává se za 24,88 dolaru.

Autor: ČTK Foto: , pixabay.com/Free-Photos

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ