Řecko ohrožuje euro, uvádí tajný dokument
25.01.2010 14:52
Řecké problémy s vysokými rozpočtovými schodky ohrožují euro a celou eurozónu. Uvedla to Evropská komise v tajném dokumentu, o němž dnes informoval internetový server EUobserver s odkazem na německý týdeník Der Spiegel. Brusel zneklidňuje především růst rozdílů mezi jednotlivými zeměmi, které vyměnily národní měny právě za euro. To v minulých dnech vedlo některé analytiky k úvahám, že by Řecko, jež se nebezpečně přiblížilo ke státnímu bankrotu, mohlo eurozónu dokonce opustit, což ale řecká vláda odmítla.
"Kombinace ztráty konkurenceschopnosti a růstu státního dluhu je v tomto kontextu zneklidňující," uvádí dokument. Podle Evropské komise přitom může vývoj v Řecku a růst rozdílů mezi zeměmi eurozóny "oslabit důvěru v euro a ohrozit soudržnost měnové unie".
ČTĚTE TAKÉ: Řecká vláda: Chystáme radikální reformu
Komise existenci zprávy nijak nepopírá, ale podle dnešního vyjádření mluvčí eurokomisaře pro hospodářské a měnové otázky Joaquína Almunii článek německého Spiegelu stanoviska EK neodráží. "Celý článek se zdá velmi senzacechtivý, ale neodráží analýzu Evropské komise k situaci v Řecku," doplnila mluvčí.
Případné ohrožení eura je ale zřejmě důvodem, proč zemím platícím jednotnou evropskou měnou dochází s Aténami trpělivost. Nejostřeji na řeckou adresu zatím vystupují představitelé Evropské centrální banky (ECB). Podle šéfa ECB Jeana-Clauda Tricheta již nikdy nesmějí být přijaty rozpočtové plány, které neodrážejí realitu. "Ti, kteří nectí pravidla, se chovají nezodpovědně, nesolidárně, a ničí tak euro," uvedl zase hlavní ekonom ECB Jürgen Stark.
ČTĚTE TAKÉ: Měnový fond: Bude-li Řecko potřebovat pomoc, dostane ji
Evropská unie v současnosti nehodlá Řecku finančně pomoci, přestože některá média uváděla opak. Podle dalšího představitele ECB Josého Gonzaleze-Parama je představa o finanční podpoře absurdní. Finanční injekci ale odmítají i sami Řekové. "S rozpočtovými problémy si poradíme sami. Nikoho nežádáme o finanční podporu a nečekáme žádnou pomoc ze zahraničí," uvedl řecký ministr financí Jorgos Papakonstantinu.
Loňský rozpočtový deficit Řecka by měl podle odhadů dosáhnout 12,7 procenta hrubého domácího produktu. To je výrazně víc, než s čím původně tamní vláda počítala, a mnohonásobně víc, než je tříprocentní kritérium Evropské unie. Přes normu ve výši 60 procent bude i vládní dluh, jehož výše se očekává pro loňský rok na úrovni 113 procent HDP. Atény si navíc vysloužily ostrou kritiku od partnerů v EU kvůli manipulacím se statistikami a musejí kvůli tomu změnit způsob jejich vypracování.
Foto: ČTK/AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.