Velkou pozornost světových médií si opět získává dění v Řecku. Není se ani moc co divit. Vždyť aténská akciová burza zažila během pouhých tří dnů 20 procentní výprodej, díky kterému se zdejší index dostal na nejnižší úroveň od poloviny roku 2013. Co se to v Řecku zase děje?
Premiér Samaras plánuje uspíšit volbu prezidenta, která se měla původně konat až na jaře příštího roku. Problém je v tom, že jím prosazovaný kandidát Stavros Dimas se může spolehnout pouze na podporu 155 vládních poslanců. Pro úspěch ve volbách je přitom zapotřebí získání alespoň dvou set hlasů od celkem tří set poslanců. Dimase tak bude muset podpořit ještě alespoň 45 opozičních zákonodárců.
První kolo prezidentské volby se uskuteční již tuto středu, případné druhé kolo pak 23. prosince. Pokud by se přitom nepodařilo prosadit vládního kandidáta ani ve třetím, posledním kole k 29. prosinci, byl by současný parlament rozpuštěn a na přelomu ledna a února příštího roku by byly vypsány nové parlamentní volby.
A právě toto je scénář, kterého se kapitálové trhy obávají. V případných parlamentních volbách by totiž dle současných průzkumů zvítězila krajně levicová strana SYRIZA odmítající úsporné kroky a reformy naordinované Řecku mezinárodními věřiteli. Podle mého názoru však jde jen a pouze o bouři ve sklenici vody. Proč?
Vládní koalice stran Nová demokracie a PASOK sice potřebuje sehnat celkových 200 hlasů ke zvolení svého kandidáta v prvním či druhém kole, nicméně ve třetím kole je zapotřebí již jen 180 hlasů. Postačí tedy, pokud se ke 155 vládním poslancům přidá pouze dalších 25. Ty může dodat názorově blízká Demokratická levice a také blok nezávislých poslanců. Jejich motivací by mělo být mimo jiné i to, že dle průzkumů by svá křesla v případě konání nových parlamentních voleb již neobhájili.
Pravděpodobnost černého scénáře, kdy by opravdu došlo k parlamentním volbám a ještě v nich zvítězila SYRIZA, které by se podařilo sestavit životaschopnou vládu, je velmi nízká. Ještě do konce roku tak může dojít k uklidnění současného politického napětí v zemi, na což by tamní burza reagovala rychlým vymazáním současné korekce.
Autorem textu je analytik společnosti Cyrrus Jiří Šimara.