Roušky i stavební desky. Z nanotechnologie je hit

Ekonomika
20. 10. 2020 17:00
Využití nanotechnologie je opravdu široké.
Využití nanotechnologie je opravdu široké.

Vysoká účinnost v zachytávání virů nebo bakterií. Z nanouroušek se stal během koronavirové pandemie hit, jejich prodeje se zvýšily o stovky procent. Unikátní technologie ale slaví úspěchy rovněž v jiných odvětvích, v elektrotechnickém nebo automobilovém průmyslu, ale také ve stavebnictví.

Nanotechnologie je speciální disciplína, která se zabývá cílenou a přesnou manipulací s jednotlivými atomy a molekulami tak, aby vznikl nový objekt. Jde o využívání struktur a vlastností nanočástic, které jsou velké asi jako tisícina tloušťky lidského vlasu.

Kvůli koronavirové pandemii se staly velice populárními nanoroušky či nanorespirátory, protože mají vysokou účinnost zachytávání virů a bakterií. Asociace nanotechnologického průmyslu ČR upozornila, že zvýšená poptávka po ochranných pomůckách přilákala i řadu podvodníků, kteří se snaží na pandemii vydělat.

Lidé se na asociace obracejí s dotazy, jak rozeznat funkční nanovlákenné respirátory či roušky od povrchů z obyčejné textilie. "Ne každý má doma elektronový mikroskop, aby se mohl na strukturu materiálu podívat, nanovlákno totiž pouhým okem neuvidíte," sdělila Asociace nanotechnologického průmyslu ČR. Doporučila proto nakupovat pouze výrobky od ověřených českých výrobců, členů asociace.

Sádrokartonové desky

Využití nanotechnologie v praxi.

Nanotechnologie ale proniká do mnoha dalších oborů, jako je chemický a elektrotechnický průmysl, výroba automobilů, životní prostředí, kosmický či vojenský průmysl, strojírenství, zdravotnictví nebo stavební průmysl.

Například ve slovenské Levoči dokončila společnost Helske Energy Save, která je součást investiční skupiny Helske, instalaci a testovací provoz výrobní linky na unikátní nanotechnologické desky. Vedle výroby disponuje Helske i vlastním výzkumným, vývojovým a testovacím centrem. Právě v Levoči se ve spolupráci s Technickou univerzitou v Košicích podařilo zapracovat nanotechnologii do sádrokartonových desek.

Spuštění výroby v plném trojsměnném provozu je naplánované do konce roku. Helske Energy Save původně plánovala začít s výrobou nanotechnologických desek ještě během léta, ovšem pandemie koronaviru a radikální utlumení všech odvětví zpozdil práce o několik měsíců. Pro nanodesky má firma patent i pro Česko.

"Evropská unie ve snaze o snižování energetické náročnosti a zvyšování úspor aktivně podporuje inovativní ekologické technologie. Suché stavby, pro které jsou suché sádrokartonové stavební systémy využívány, patří k materiálům budoucnosti. Snažíme se posunout hranice těchto systémů tak, aby byly stále odolnější a propojené s chytrými technologiemi. Nejde pouze o mechanické, ale i o chemicko-technologické vlastnosti," řekl Štefan Karabáč, COO Helske Energy Save.

Úspěch s omítkami

Společnost zaznamenala úspěch napříč evropským kontinentem už se svými tepelněizolačními omítkami. Jak sdělil Štefan Karabáč, jejich složení je patentované v 38 zemích světa včetně Česka. Minulý rok získala omítka Nano Coat home z Levoče prestižní ocenění od španělských odborníků jako nejlepší produkt v kategorii alternativních technických a konstrukčních řešeních.

"Stejné úspěchy očekáváme i od nanotechnologických sádrokartonových desek. Zájemci o jejich prodej se nám už nyní hlásí z Německa a Francie - největších evropských trhů. Vypadá to, že budeme mít plné ruce práce s uspokojením poptávky," uvedl Karabáč. "Začínáme se zajímat i o mimoevropské trhy, zejména pak o region Blízkého východu, kde je hlad po energeticky úsporných stavebních materiálech."

Autor: Pavel BarochFoto: archiv

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ