Rozpočet: hodiny debat a kritiky, na hlasování nedošlo
21.10.2009 19:45
Poslanci debatovali čtyři a půl hodiny o návrhu státního rozpočtu pro příští rok. Sněmovna o hospodářském plánu jedná v prvním čtení, kdy se schvalují základní parametry rozpočtu. Poslanci diskusi večer přerušili, budou v ní pokračovat ve čtvrtek, kdy by měli i hlasovat.
Většina poslanců, která dnes v debatě vystoupila, měla k návrhu rozpočtu výtky. Přesto je prakticky jisté, že jej v prvním čtení sněmovna podpoří. Jen KSČM ohlásila, že navrhne vrátit rozpočet vládě k přepracování. Stát bude podle návrhu příští rok hospodařit se schodkem 162,7 miliardy korun při příjmech 1,022 bilionu a výdajích 1,185 bilionu korun.
"Rozpočet nepředstavuje nic jiného než odložení problémů," řekl místopředseda ODS Petr Nečas. Podle něho je nezbytná reforma důchodového a zdravotního systému. "Jsou nutné reformy na výdajové straně rozpočtu," řekl Nečas a kritizoval možné zvyšování daní. Obvinil levici z toho, že předkládá návrhy, které výdaje zvyšují. ODS podle dalšího místopředsedy Petra Gandaloviče nepodpoří při dalším jednání o rozpočtu žádné návrhy, které by směřovaly k okamžité spotřebě. Chce ale více peněz na vědu a výzkum.
ČSSD: Nic neskrýváme
"Na rozpočtu oceňuji to, že nic neskrýváme," uvedl předseda ČSSD Jiří Paroubek. Poukázal na to, že letošní schodek může být až 200 miliard korun. Plánovaný deficit pro příští rok není podle šéfa socialistů hrůzostrašný; platí se podle něho za ekonomickou krizi a za reformy bývalé vlády Mirka Topolánka (ODS). Paroubek soudí, že je nutné podpořit domácí poptávku a spotřebu, zavést progresivní daně a utáhnout opasek státu.
Údaje rozpočtu zpochybnil předseda KSČM Vojtěch Filip. "Pokud se nezamyslíme nad tím, co je napsáno ve státním rozpočtu, nebude zákonem, ale cárem papíru," podotkl. Podle komunisty Jiřího Dolejše se návrh zrodil z leknutí, je bez koncepce a neobsahuje aktivní prorůstová opatření. "Nedopusťme, abychom si dali tímto rozpočtem krosček," podotkl Dolejš.
Milion za zákon
Nečas se Dolejše zeptal, zda by KSČM změnila názor, kdyby ministerstvo financí dalo milion za inzerci v komunistických Haló novinách. Narážel tak na informace, podle nichž Dolejš a jeho stranický kolega Čeněk Milota byli ochotni přijmout milion korun výměnou za to, že se pokusí změkčit chystanou novelu loterijního zákona. Dolejš poté řekl, že na nevážné argumenty není třeba vážně reagovat, a prohlásil, že "orel much nelapá."
Podle Miroslava Kalouska (TOP 09) si vláda zaslouží podporu za snahu o co nejnižší deficit. Schodek ale není dán podle něho jen hospodářskou krizí, ale i vysokým objemem zákony daných výdajů. "Mandatorní a kvazimandatorní výdaje tvoří kolem 80 procent rozpočtu," posteskl si bývalý ministr financí. Česko se blíží k dluhové pasti, uvedl Kalousek a volal po strategii vedoucí k vyrovnaným rozpočtům.
Podle nezařazeného Vlastimila Tlustého není protischodkový balíček a návrh rozpočtu úsporný ani protikrizový. Soudí, že plán je sestaven za základě nesprávných údajů. "Politici si z nás dělají legraci," uvedl Tlustý.
Rozpočtové příjmy budou příští rok o 8,2 procenta, tedy o 91,8 miliardy korun nižší než letos. Naopak výdaje mají proti letošku vzrůst o 32,8 miliardy korun, což představuje 2,8 procenta. Schodek v letošním schváleném rozpočtu je 38,1 miliardy korun, ve skutečnosti ale bude mnohem vyšší. Běžné výdaje se předpokládají příští rok ve výši 1,065 bilionu korun. Na investice má jít 120,2 miliardy korun.
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.