Rozvojová banka zahajuje příjem žádostí do programu Záruka Energie

Ekonomika
31. 3. 2022 09:43
Stožár elektrického vedení.
Stožár elektrického vedení.

Malí a střední podnikatelé z vybraných odvětví mohou od čtvrtka prostřednictvím Národní rozvojové banky (NRB) žádat o státní záruku na úvěr na provozní výdaje v programu Záruka Energie. Podporu připravilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) spolu s NRB v reakci na prudké zdražení elektřiny a plynu. Firmy s výdaji na energie, které převyšují deset procent z celkových provozních nákladů, mohou získat na půjčku jeden až deset milionů korun záruku do 80 procent jistiny.

Záruka Energie funguje v rámci programu Expanze-záruky, který je financovaný z evropských strukturálních a investičních fondů. Pomoc tak nemohou využít podnikatelé z Prahy. Záruku může NRB vystavit ke komerční půjčce určené na běžné provozní výdaje. Patří mezi ně náklady na energie, pořízení zásob a materiálu, mzdové náklady a dodavatelsko-odběratelské faktury. Délka ručení nepřesahuje dva roky.

Podpora je určena podnikům například ve zpracovatelském průmyslu, stavebnictví, velko a maloobchodě, skladování nebo ubytování, stravování a pohostinství. Kompletní výčet je zveřejněn na webu NRB spolu s dalšími podrobnostmi podmínek čerpání. Firmy budou moci současně se zárukou získat příspěvek k úhradě úroků ze zaručeného úvěru, nejvýše ale 800.000 korun.

Stát na pomoc podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN) vyčlenil miliardu korun, uspokojeno by tak mělo být 1800 žadatelů, řekl dříve. Pro větší společnosti s energeticky náročným provozem vláda připravuje kompenzaci nepřímých nákladů.

Malé a střední firmy tuto formu podpory podle jejich asociace zřejmě příliš nevyužijí. Nechtějí se zadlužovat, potřebují ušetřit. "Záruky Národní rozvojové banky nic neřeší, půjčovat si na drahý provoz je sebevražedná mise," uvedl před časem předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků Josef Jaroš.

K energetické krizí přispělo ukončení činnosti skupiny Bohemia Energy, která byla největším uskupením alternativních dodavatelů energií v ČR se zhruba 900 tisíci odběrnými místy. Následně skončily i další společnosti.

Růst cen energií podle odborníků v poslední době ovlivňuje také inflace. Ta ve druhém měsíci letošního roku meziročně stoupla na 11,1 procenta. Elektřina v únoru podle dat Českého statistického úřadu meziročně zdražila o zhruba 23 procent, cena zemního plynu vzrostla přibližně o 28 procent.

Autor: ČTK Foto: Karel Šanda

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ