Vytápění domu
S pořízením fotovoltaiky a tepelného čerpadla pomůže úvěr od stavební spořitelny i státní dotace
26.10.2022 14:19
V uplynulém roce ceny energií extrémně rostly a Češi si nadcházející zimu za vytápění svých domovů výrazně připlatí. Až několikanásobně více zaplatí za spotřebovaný plyn a elektřinu. Citelnému zdražení se nevyhnou ani ti, kteří k vytápění domu a ohřevu vody využívají kotel na tuhá paliva. Dražší je oproti loňsku uhlí, palivové dřevo i pelety. Jednou z cest, jak za energie platit méně, je instalace úsporných zařízení, jako jsou fotovoltaické elektrárny nebo tepelná čerpadla. Na jejich pořízení lze využít nezajištěný úvěr od stavební spořitelny.
"Úspora energií je dnes žhavým tématem. Češi hledají různé způsoby, jak snížit výdaje na elektřinu nebo plyn. Důležitá je pro mnohé také energetická soběstačnost. Tyto důvody stojí za nynější vysokou poptávkou po fotovoltaice i tepelných čerpadlech. Lidé rovněž své domovy zodpovědně zateplují, pořizují si úspornější domácí spotřebiče a investují například do LED osvětlení. S financováním solárních panelů, tepelných čerpadel, zateplení nebo zařízení na využití dešťové vody vám může pomoci úvěr od stavební spořitelny," uvádí Miroslav Majer, CEO fintech startupu hyponamiru.cz.
Jakou fotovoltaickou elektrárnu zvolit a jak ji financovat?
Fotovoltaická elektrárna na střeše domu pomůže výrazně snížit energetické výdaje. V ideálním případě lze v České republice vyrábět elektřinu až devět měsíců v roce. Po spuštění fotovoltaické elektrárny lze ročně ušetřit až polovinu výdajů za energie. Provedení fotovoltaik je různé. Nejjednodušší a současně nejlevnější jsou systémy, které vyrobenou elektrickou energii v domě ihned spotřebují a případné přebytky převádějí do distribuční sítě. Dražší systémy využívají vyrobenou elektřinu k ohřevu vody. Nejdražší jsou fotovoltaické elektrárny s vlastním bateriovým úložištěm. Vyrobená elektřina se jim ukládá do baterií a poté využívá až v okamžiku potřeby.
Počáteční investice na pořízení fotovoltaické elektrárny je poměrně vysoká. Například u rodinného domu s podlahovou plochou 150 metrů čtverečních a roční spotřebou 6 až 13 tisíc KWh se cena fotovoltaiky s bateriovým úložištěm běžně pohybuje okolo půl milionu korun. "Na pořízení domácí fotovoltaické elektrárny propojené s distribuční soustavou můžete získat státní dotaci z programu Nová zelená úsporám. Výše dotace se pohybuje od 40 do 200 tisíc korun. Využití dotace výrazně zkrátí dobu návratnosti investice do fotovoltaické elektrárny," doplňuje Miroslav Majer.
K financování fotovoltaické elektrárny lze využít nezajištěný úvěr od stavební spořitelny. Například Buřinka nabízí Úvěr na fotovoltaiku bez nutnosti zástavy nemovitosti. Úroková sazby je o 0,3 procenta nižší oproti standardnímu úvěru na rekonstrukci. Při využití úvěru si jde každý rok odečíst z daní 15 procent ze zaplacených úroků. Instalace fotovoltaiky vede ke zhodnocení nemovitosti. Buřinka spolupracuje s firmou Woltair, která poskytuje poradenství, návrh i následnou realizaci fotovoltaické elektrárny.
Tepelné čerpadlo lze také financovat úvěrem
Snížit výdaje za energie až o 60 procent je možné také pomocí tepelného čerpadla. V kombinaci s fotovoltaikou lze snížit spotřebu odebírané elektřiny až o 80 procent. Existuje několik typů tepelných čerpadel. Záleží na tom, odkud čerpadlo získává tepelnou energii a kam ji dále předává: tepelné čerpadlo vzduch-vzduch, vzduch-voda, voda-voda a země-voda. Tepelné čerpadlo typu vzduch-voda odebírá teplo z okolního vzduchu a využívá ho na ohřev vody. Výběr vhodného typu tepelného čerpadla je vždy nutné konzultovat se specializovanou firmou.
Stejně jako v případě fotovoltaiky lze i pořízení tepelného čerpadla financovat pomocí nezajištěného úvěru. "Buřinka nabízí k tomuto účelu Úvěr na tepelné čerpadlo. I po započítání měsíční splátky úvěru můžete v celkovém součtu na energiích ušetřit. Na pořízení tepelného čerpadla pro teplovodní systém vytápění s přípravou teplé vody můžete získat dotaci z programu Nová zelená úsporám ve výši až 100 tisíc korun," uvádí Miroslav Majer z hyponamiru.cz. Při využití úvěru od Buřinky získají klienti vůči standardnímu úvěru na rekonstrukci o 0,3 procenta nižší úrokovou sazbu. Každý rok si navíc lze odečíst z daní 15 procent ze zaplacených úroků.