Měli byste si vzít poučení ze zkušeností dánské ekonomiky v nynější krizi a přijmout euro co nejdřív. To Česku a ostatním zemím, které ještě neplatí jednotnou evropskou měnou, vzkázal šéf Evropské banky pro obnovu a rozvoj Thomas Mirow.
Česká republika stejně jako další členské země EU, které nejsou v eurozóně, by měly přijmout euro co nejrychleji. V souvislosti se světovou ekonomickou krizí to dnes v Londýně řekl prezident Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD) Thomas Mirow. "Jasným poučením z nynější krize je, že i velmi silné a konkurenceschopné ekonomiky jako ta dánská trpí, když se musí spoléhat na měnu malého trhu," řekl Mirow. Podle něj jsou takové země snadnějším terčem spekulací a mohou mít kvůli riziku těchto spekulací vyšší úrokové sazby. "Rada je jasná - země EU, které nejsou v eurozóně, by měly následovat příklad Slovinska a Slovenska," prohlásil Mirow.
ČTĚTE TAKÉ: Hrozba: Česko může přestat plnit podmínky pro euro
České hospodářství podle EBRD čeká letos stagnace. Česká republika patří k zemím, které zažívají negativní důsledky toho, že jsou již plně začleněny do evropské a světové ekonomiky, řekl Mirow. Týká se to podle něj především automobilového průmyslu a jeho dodavatelů. Mirow naopak ocenil "impozantní" stabilitu českého finančního sektoru. ČR podle něj patří k zemím, které jsou mnohem více ovlivněny vývojem reálné ekonomiky než finančního sektoru.
Celkově označil ekonomické vyhlídky střední a východní Evropy spíše za pochmurné, avšak situace se výrazně liší podle jednotlivých zemí. Zatímco například Polsko krizi dobře odolává, jiné státy jako pobaltské země míří do hluboké recese. Varoval také před pokušením protekcionismu v západních zemích či USA. Podle něj by protekcionistické kroky nejen výrazně prohloubily důsledky krize, ale byly by politicky a morálně neodpovědné vůči zemím střední a východní Evropy, které se začlenily do světové ekonomiky.
Foto: Reuters a archiv