Neblahý trend loni zaznamenaly penzijní společnosti. Exekutoři totiž získali nové pravomoci a mohou snáze získat peníze z vašeho penzijního připojištění. To se projevilo v markantním nárůstu žádostí, které od exekutorů směřují ke správcům penzijního spoření. Pro dlužníky to navíc znamená, že musejí shánět peníze například na daňové nedoplatky.
Množství žádostí, které exekutoři penzijním společnostem zasílají, z roku na rok vzrostlo i o desítky procent. Například penzijní společnost Allianz jich loni obdržela 6372. O rok dříve jich bylo "pouze" 3749. ING Penzijní společnost evidovala loni cca 27 300 žádostí o součinnost, v roce 2012 jich bylo 17 300 a v roce 2011 cca 13 600. U Penzijní společnosti České pojišťovny pak počet žádostí, ale i exekuční příkazy a vyrozumění o právní moci meziročně vzrostl z 91 tisíc na 155 tisíc.
Ne vždy tato žádost nakonec přeroste v exekuci, ale nárůst je i tak strmý. "Růst přičítáme potížím české ekonomiky v těchto letech, které postihly tisíce českých domácností například ztrátou nebo poklesem příjmů. V některých případech bohužel nakonec dochází i k exekucím majetku klientů, který byl původně určen ke spoření na stáří," říká Klára Pačesová z Penzijní společnosti České spořitelny.
Na loňském navýšení se ovšem projevila především změna legislativy. "Do 1. ledna 2013 bylo možné postihnout pouze výplatu dávky. To znamená, že se exekuce uplatnila pouze v případě, kdy účastník sám podal výpověď," konstatuje Karel Žyla z AXA penzijní společnosti. Poté však došlo k novele občanského soudního řádu a exekutoři sami mohou zažádat o ukončení smlouvy a výplatu naspořených peněz, aniž by o to požádal člověk, kterému penzijní spoření patří. "Vzhledem k tomuto ustanovení se počet ukončených smluv a vyplacených exekucí výrazně navýšil," dodal Žyla.
Pokud exekutor zvolí tento postup, znamená to občas pro postiženého i nové finanční výdaje. "Klient přichází o státní příspěvky, musí dodanit svoje doposud čerpané daňové úlevy a podobně, takže pro něho exekuce znamená další finanční ztrátu," uvádí Petr Brousil z Penzijního fondu České pojišťovny.
Nová legislativa přitom působí problémy i samotným penzijním společnostem. "Bohužel někteří exekutoři vypovídají smlouvy, i když po zániku smlouvy nevznikne nárok na žádné plnění. Proto ING Penzijní společnost výslovně vyžaduje potvrzení exekutora, že trvá na výpovědi smlouvy, i když nárok na plnění nevznikne," říká mluvčí společnosti Daniela Velová.