Stát zaplatí japonské Nomuře 3,65 miliardy korun
09.06.2008 12:43
Stát zaplatí japonské investiční bance Nomuře za prohranou arbitráž zhruba 3,65 miliardy korun. Agentuře ČTK to sdělil důvěryhodný zdroj. O platbě rozhodli arbitři v rámci londýnské arbitráže s Nomurou kvůli zkrachovalé Investiční a Poštovní bance.
Nomura požadovala původně až 40 miliard korun jako odškodnění za poškození investice do IPB. Už v březnu 2006 Česká republika spor prohrála. Arbitři pak už jen určovali výši odškodnění. V rámci dohody mezi státem a Nomurou z konce roku 2006 byla ale částka odškodnění pro Nomuru omezena na sedm miliard korun.
Minulý pátek pak podle ministerstva financí a Nomury arbitři rozhodli, že očištěná IPB měla hodnotu 34,2 miliardy korun. Pro stát to znamená, že bude muset japonské bance zaplatit 2,8 miliardy korun plus ušlé úroky od roku 2000. "Tato částka tak bude činit maximálně 3,7 miliardy korun," uvedl mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob. Úroky se podle něj budou teprve počítat.
Dosud nejvíce Česká republika po prohrané arbitráži zaplatila společnosti CME, která financovala rozjezd televize Nova. Firma Ronalda Laudera za znehodnocení své investice získala přes deset miliard korun. Částka, kterou Česko musí zaplatit Nomuře, je tak dosud druhou nejvyšší náhradou vyplývající z prohrané arbitráže.
Odškodnění pro japonskou banku bylo vypočítáno na základě algoritmu, který obsahovala smlouva o smíru mezi Českem a Nomurou z listopadu 2006. "Jde o sérii kroků, které popisují kompenzace pro obě strany, tedy způsob, jak se vypočítají nároky obou stran. Hodnota IPB určená arbitráží je jen vstup," uvedl již dříve šéf mezinárodně právního odboru na ministerstvu financí Radek Šnábl.
Ze strany Nomury byla zkrachovalá IPB ohodnocena na 68,5 miliardy korun, přičemž ohodnocení provedl dřívější partner společnosti McKinsey a uznávaný expert Tom Copeland. Za Česko provedla ohodnocení americká Navigant Consulting, která IPB ohodnotila na 26,7 miliardy korun.
Česká republika uzavřela v listopadu 2006 s Nomurou smír. Podle smlouvy se obě strany dohodly ukončit arbitráže o desítky miliard korun kvůli padlé IPB. Dohoda dosud nebyla odtajněna, současný ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) však její zveřejnění slíbil. Hodlá nicméně počkat do doby, až informace z dohody neohrozí pozici Česka v jiných arbitrážích.
Podle dřívějších vyjádření představitelů MF je výsledek arbitráže s Nomurou zásadní kvůli požadované částce pro další spor státu, který se týká pádu IPB, a to s ČSOB. Stát například zažaloval ČSOB o 27 miliard korun. Tvrdí, že bývalá banka IPB měla v době prodeje do rukou ČSOB podstatně větší hodnotu, než se dosud vědělo, a chce proto tuto sumu zpět.
ČSOB zase požaduje po státu zaplatit 1,7 miliardy korun. Částka představuje dluh firmy J.Ring Jaroslava Roušala vůči IPB, který ČSOB zdědila. Obě žaloby řeší jedna arbitráž.
Český stát v roce 2000 uvalil na IPB, která byla původně ve vlastnictví Nomury, nucenou správu. Během dvou dnů ji nucený správce Petr Staněk prodal ČSOB. Nomura tvrdí, že podmínky prodeje IPB byly jednostranně nevýhodné.
Foto: archiv Týdne
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.