"Podnikatelé se musí snažit dodat něco zákazníkům a ne investorům," vidí hlavní chybu začínajících podnikatelů šéf a spoluvlastník internetového kolosu Mall.cz Ondřej Fryc, jehož málem zastřelili v Hondurasu.
Zaznamenali jste jako přední internetový prodejce propad spotřebitelské poptávky, před čímž varovala Česká národní banka (ČNB)?
Na našich tržbách se nedá zobrazovat nálada celé ekonomiky. Máme to štěstí, že když lidé šetří, tak častěji nakupují na internetu, kde je zboží levnější a dostupnější. Nám obrat rostl prakticky stále. Ale vidíme rovněž náladu na spotřebitelském trhu, kde maloobchodní obrat z technického zboží jako jsou televize nebo pračky klesá.
Pomohla krize paradoxně internetovým prodejcům?
Já myslím, že ne. Lidi se budou vždy orientovat podle ceny. Nikdo nepotřebuje utrácet zbytečně. Pokud někdo najde na internetu levnější zboží, tak si ho tam koupí, ať je krize nebo konjunktura. Podněty k šetření jsou za krize ale obecně vyšší.
Kvůli intervencím centrální banky řada obchodníků hrozila zdražením ihned po Novém roce. Proč se tak zatím neděje?
Zdražení se elektroniky, zejména IT, dotklo téměř okamžitě. Dodavatelé mají importní ceny v eurech, takže to ani nešlo jinak. Za staré ceny se prodávalo jen to, co bylo a ještě je na skladě.
Většina obchodníků nabízela i v lednu výrazné slevy. Proč, když strašili, že žádné nebudou?
V lednu se, stejně jako ostatní, snažíme "zbavit" toho, co jsme na Vánoce neprodali, a zbylo nám na skladě. Nové zboží se ale skutečně nakupuje za vyšší ceny, než před intervencí ČNB.
* Na co klade Fryc důraz při rozvoji firmy?
* Lituje prodeje Mall.cz investorům? Jaký podíl si nechal?
* Dočkáme se někdy doručování objednaného zboží pomocí dronů?
* Jak došlo k tomu, že ho v Hondurasu málem zastřelili?
Odpovědi na tyto a další otázky v rozhovoru s Ondřejem Frycem si přečtěte v novém vydání časopisu TÝDEN, který vychází v pondělí 3. února.