AIG vykázala <span>astronomickou ztrátu</span>

Ekonomika
2. 3. 2009 10:09
Pojišťovna je podle vlády příliš velká na to, aby padla.
Pojišťovna je podle vlády příliš velká na to, aby padla.

Pojišťovna je podle vlády příliš velká na to, aby padla.AIG (American International Group) oznámila svoji ztrátu za čtvrté čtvrtletí. Ta činí přes 60 miliard dolarů a je nejvyšší v historii amerických firem. Za akcie obří pojišťovny dá americká vláda zhruba 30 miliard dolarů. Jde už o třetí krok, kterým se snaží stát AIG zachránit.

AIG oznámila svoji ztrátu za čtvrté čtvrtletí. Ta činí 60 miliard dolarů a je nejvyšší v historii amerických firem. Propad způsobily ztrátové investice, odpisy majetku a náklady na restrukturalizaci, které byly mnohem vyšší než zisk vlastních pojišťovacích divizí.

Kdysi pojišťovna s nejvyšší tržní hodnotou má na světovém finančním trhu takové rozpětí, že by její krach měl příliš tvrdé následky. "Vláda si skutečně nemůže dovolit nechat AIG padnout. Doufejme, že třetí pomoc zabere," uvedl analytik Robert Haines ze společnosti CreditSights.

AIG již od státu dostala kolem 150 miliard dolarů a vláda v ní drží zhruba 80 procent. Nový kapitál 30 miliard však nedostane pojišťovna hned, bude je mít jako rezervu. Peníze půjdou z programu na očištění finančního sektoru od problémových aktiv (TARP), odkud AIG již dříve získala 40 miliard. 

ČTĚTE TAKÉ: Bernanke: Zotavení americké ekonomiky může trvat roky

Součástí nového plánu je také návrh, aby centrální banka Fed převzala podíly ve dvou zahraničních divizích pojišťovny. Fed tak získá asijskou American International Assurance a American Life Insurance, která podniká v pěti desítkách zemí. AIG za to nebude muset centrální bance splatit 38 miliard dolarů půjček s úroky.

Americký ministr financí Timothy Geithner a šéf Fedu Ben S. Bernanke se podle agentury Bloomberg shodli, že třetí fáze záchrany AIG vyjde jednoznačně levněji, než ji nechat padnout a ohrozit tím celou ekonomiku.

Regulátoři se ve Spojených státech snaží průběžně zachraňovat největší instituce ve finančních službách. Vláda minulý týden rozhodla, že zvýší svůj podíl v bance Citigroup až na 36 procent. Banka přitom již miliardy dolarů od amerických daňových poplatníků spolkla.

ČTĚTE TAKÉ: Citigroup se blíží znárodnění

Páteční obchodování uzavřelo akcie AIG na 42 centech, zatímco před rokem se prodávaly za 49,5 dolaru. Za finanční krize, která nabrala tempo loni v září, tak pojišťovna ztratila téměř celou tržní hodnotu.

V Česku působí společnost AMCICO AIG Life, která patří do skupiny AIG. "Pojistné smlouvy a finanční prostředky klientů společnosti AMCICO AIG Life jsou adekvátně zajištěny. Společnost je dobře kapitalizována a standardně přesahuje lokální regulatorní požadavky na kapitálovou přiměřenost stanovené Českou národní bankou," sdělil ČTK generální ředitel společnosti Daniel Martínek.

Foto: Mike Segar

Autor: ČTK , -bar-

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ