Vláda Spojených států odmítla plány domácích automobilek General Motors a Chrysler na obrat v hospodaření, jež byly podmínkou pro přidělení další státní pomoci. Poskytne jim ale ještě čas na to, aby Washington přesvědčily, že snaha o jejich záchranu má smysl. Uvedli to dnes podle agentur AP a Reuters představitelé vlády. Americký prezident Barack Obama má oficiálně oznámit rozhodnutí vlády dnes odpoledne.
"Bohužel jsme dospěli k závěru, že žádný z plánů obou podniků nepředstavuje životaschopnost, takže neopravňuje další velké investice, které požadují," řekl jeden z vysokých představitelů vlády, jenž si nepřál být jmenován.
Automobilka GM dnes potvrdila, že její generální ředitel Rick Wagoner pod tlakem vlády rezignoval na svou funkci. Nahradil ho provozní ředitel Fritz Henderson.
Vláda podle agentur poskytne GM peníze na 60 dnů provozu. Během této doby by firma měla pod novým vedením vypracovat lepší restrukturalizační plán. Chrysler by měl od vlády dostat 30 dnů na dokončení partnerství s italskou automobilkou Fiat. Pokud se mu to nepodaří, obrátí s k němu vláda zády.
ČTĚTE TAKÉ: Fiat získá třetinový podíl v Chrysleru
Mluvčí Chrysleru uvedla, že automobilka chce s vládou spolupracovat, k záměrům Bílého domu se ale odmítla vyjádřit. "Vzhledem k bezprostředně blízkému oznámení o restrukturalizaci automobilového průmyslu by bylo nepřiměřené vyjadřovat se ke spekulacím," prohlásila.
GM již od vlády obdržela půjčky v hodnotě 13,4 miliardy dolarů (277 miliard korun) a nyní žádá dalších 16,6 miliardy. Chrysler dosud získal čtyři miliardy dolarů a chce dalších pět miliard.
ČTĚTE TAKÉ: Za výpověď z GM peníze i nové auto
Automobilový průmysl po celém světě se nyní potýká s poklesem poptávky, protože světová finanční krize vedla ke zpomalení ekonomiky, obtížnějšímu přístupu k úvěrům a poklesu spotřebitelské důvěry a výdajů.
Foto: ČTK/AP