Americký <span>bankovní megatest:</span> spása nebo hřebík do rakve?

Ekonomika
27. 4. 2009 12:36
Americké banky již znají výsledky vládního testu.
Americké banky již znají výsledky vládního testu.

Americké banky již znají výsledky vládního testu.Americká centrální banka ve spolupráci s bankovními regulátory informovala v pátek devatenáct největších domácích bank o výsledcích vládního testu. Ten by měl odhalit, zda banky zvládnou nápor krize samy, nebo zda se naopak neobejdou bez dalšího finančního polštáře, který by náraz utlumil.

Obávaný test finančního zdraví největších bankovních domů v USA je považován za rozhodující prvek ozdravení finančního sytému. To je dále klíčem k úspěšnosti plánu na ekonomické oživení z dílny Obamovy administrativy. Výsledky se má veřejnost dozvědět čtvrtého května.

Podle jakých parametrů byla síla finančních institucí hodnocena a co může zveřejnění výsledků testu způsobit?

Hlavním cílem testu je vyhnout se další panice, která zachvátila Spojené státy na podzim minulého roku, po pádu finančních gigantů jako Lehman Brothers, Washington Mutual nebo hypotečních domů Freddie Mac a Fannie Mae. Devatenáct bank bylo vystaveno důsledné zkoušce, která má určit, nakolik je ta která banka zdravá, aby vydržela nápor stále se zhoršující ekonomické situace a byla nadále schopna úvěrovat rodiny i firmy. Testované banky drží dohromady v aktivech 100 miliard dolarů, což odpovídá více než polovině půjček v americkém bankovním systému.

Regulátoři podrobili bankovní rozvahy dvěma různým scénářům budoucího vývoje, přičemž hodnotili dostatečnost kapitálových rezerv vzhledem k možným ztrátám hodnoty aktiv, informuje server usatoday.com.

"Všemocná" vláda

Šéf Fedu Ben Bernanke dříve uvedl, že banky, u kterých se ukáže potřeba dalšího kapitálu, budou mít šest měsíců na to, aby si ho zajistily ze soukromých zdrojů. Pokud se jim to nepodaří, budou mít přístup k vládním prostředkům v rámci programu TARP (Troubled Asset Relief Program).

Přesto se většina analytiků domnívá, že vláda poskytne problémovým bankám kapitál ještě před zveřejněním výsledků, aby zabránila takzvanému runu na banku. "Peníze budou podle mého na svém místě ještě před ohlášením výsledků, nevidím jinou možnost," řekl předseda finanční skupiny Deloitte James Reichbank.

Již dnes však někteří analytici zpochybňují vypovídací hodnotu takového hodnocení finančního zdraví bank s tím, že regulátoři nepracují s reálnými parametry hospodářství. Otázkou zůstává, zda výsledkům vládního megatestu uvěří trhy.

Foto: Robert Galbraith

Autor: -bar-

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ