Francouzský prezident François Hollande žádá Británii, aby co nejrychleji zahájila jednání o svém vystoupení z Evropské unie. Po jednání s britskou premiérkou Theresou Mayovou vyjádřil obavy, že prodlení by mohlo způsobit nestabilitu na trzích.
Anketa:
Má po brexitu následovat i czexit - tedy odchod České republiky ze struktur Evropské unie?
- Rozhodně ano. 33%
- Určitě ne. 33%
- Je mi to lhostejné. 33%
Mayová v Paříži zopakovala, že před koncem roku proces vystoupení z EU nespustí, Británie podle ní potřebuje čas, aby se na jednání se zbývající sedmadvacítkou připravila.
"Chápeme, že nová (britská) vláda potřebuje čas, ale čím dříve žádost podá, tím lépe pro Evropu i pro Británii," řekl Hollande. "Nejistota je největší hrozba. Když ekonomičtí hráči nevědí, co se bude dít a jaké budou vztahy mezi EU a Británií, bude to riziko pro stabilitu evropské ekonomiky a pro pracovní místa," varoval francouzský prezident.
Podle Mayové bude chtít Londýn po brexitu zachovat co nejužší vztahy s EU, a proto si musí před zahájením vyjednávání ujasnit, jaké jsou jeho priority. "Chápu, že pro trhy je důležitá předvídatelnost. Proto jasně říkám, že neaktivujeme článek 50 (lisabonské smlouvy) před koncem roku," uvedla.
Hollande na tiskové konferenci rovněž uvedl, že pokud bude chtít Británie zůstat součástí vnitřního trhu EU, bude muset umožnit přístup evropských občanů na vlastní pracovní trh. "Nelze to rozdělit. Není možné, aby byl volný pohyb zboží, volný pohyb kapitálu, volný pohyb služeb, ale ne volný pohyb osob," řekl prezident.
Téma omezení imigrace především z východní části EU hrálo velkou roli při rozhodování britských voličů, kteří v červnu hlasovali pro vystoupení země z unie. Mayová dnes zopakovala, že její vláda pochopila požadavek obyvatel, aby měla migraci lépe pod kontrolou. "Zároveň ale chceme dosáhnout dobré dohody (s EU) ohledně obchodu se zbožím a službami," podotkla.