Přesnější podobu dostal plán na pomoc třem největším americkým automobilkám navržený americkým Kongresem. Jeho základem by měly být garantované půjčky na ekologickou modernizaci firem ve výši 25 miliard dolarů. Ke schválení plánu americkým Kongresem však zatím nedošlo. Automobilky však budou muset důvěryhodněji prokázat, že státní pomoc využijí co nejefektivněji. Nyní mají šéfové koncernů General Motors, Ford a Chrysler čas do 2. prosince na předložení detailnějších plánů na využití finančních prostředků.
Kongresmani ze států zavislých na produkci automobilek, stejně jako zástupci odborů, doufali ve schválení záchranného balíčku už na čtvrtečním zasedání. Další odklad podle nich může mít za následek kolaps některé z firem ještě před koncem roku. Špatný přístup k finančním prostředkům v podobě dluhového financování vyústil v akutní nedostatek hotovosti.
V případě bankrotu se v ohrožení může ocitnout až tři miliony pracovních míst přímo navázaných na autoprůmysl. Lidé by tak přišli i o zdravotní pojištění poskytované zaměstnavatelem.
Bankrot však není zdaleka jediným řešením finančních problémů. Situace může skončit i sloučením postižených automobilek. Deník Financial Times přinesl informaci o oživených jednáních o sloučení General Motors s Chryslerem. Zatímco General Motors je označován jako firma s nejakutnějšími příznaky kolapsu, Chrysler jako společnost, která je příliš malá na to aby přestála současné problémy samotná.
Foto: Lucie Pařízková