Italské hospodářství stojí na pevných základech, které finanční trh podhodnotil. V parlamentu to ve zvláštním projevu prohlásil premiér Silvio Berlusconi. Podle televizní stanice CNBC je vystoupení vnímáno jako snaha zmírnit napětí na trzích kvůli hospodářské situaci v zemi. Analytici ale pochybují, zda Berlusconiho verbální ujištění bude stačit; investory znepokojuje zejména vysoká úroveň italského státního dluhu, která odpovídá 120 procentům HDP.
"Země je ekonomicky a finančně spolehlivá. V obtížných časech ví, jak udržet jednotu a jak čelit těžkostem," řekl Berlusconi. Nervozita a napětí na trzích podle něj nevykazují žádné známky brzkého uklidnění. Investoři prý ale neberou v úvahu, že italský bankovní systém je silný, soukromé finančnictví stojí na pevných základech a že úroveň zahraničního dluhu je nízká.
"Vláda a parlament bude jednat, jak doufám, v souladu s jasnou politickou a sociální shodou, aby se utkaly s každou hrozbou pro naši finanční stability. Dnes více než kdy jindy potřebujeme jednat společně," řekl šéf italské vlády.
Berlusconi připomněl, že předseda euroskupiny, tedy ministrů financí eurozóny, Jean-Claude Juncker a komisař EU pro hospodářské a měnové záležitosti Olli Rehn ocenili italská úsporná opatření a to, že vyrovnaný rozpočet do roku 2014 povede ke snížení dluhu. Premiér zdůraznil, že pro jeho vládu je hospodářský růst klíčový.
Berlusconi byl málo konkrétní, tvrdí analytička
Analytici, které cituje agentura Reuters, ale postrádají v Berlusconiho projevu detaily hospodářských opatření.
"Neměla jsem od toho přílišná očekávání, ale i tak byl obsah docela matoucí," prohlásila o proslovu Chiara Corsaová, ekonomka UniCredit Bank v Miláně. "Neukázal žádnou ochotu předložit nějaká úsporná opatření na příští rok, ve která jsme doufali a která by trhy ocenily."
Podle Corsaové bylo ale pozitivní, že Berlusconi neřekl pouze to, že problémy nastaly kvůli spekulacím. Také ocenila, že za povinnost vlády označil nastartování ekonomického růstu.
"Bylo rovněž pozitivní, že vyzval odbory a opozici ke spolupráci s vládou, protože v současné situaci se bez celostátní shody nikam nedostaneme," dodala.
Itálie je druhou nejvíce zadluženou zemí v Evropě. Na finančních trzích v poslední době narůstají obavy, že by se právě Itálie mohla stát po Řecku další obětí evropské dluhové krize.
Berlusconi: Itálie je finančně spolehlivá, má pevné ekonomické základy
Ekonomika
3. 8. 2011 20:57Berlusconi uklidňoval veřejnost i politiky před finančními problémy.
Autor: ČTK Foto: ČTK/AP
Další čtení
USA omezí vývoz čipů v oblasti AI, dotkne se to i Česka, což EU kritizuje
Ekonomika
14. 1. 2025
Skupina CREDITAS pokračuje v expanzi ve střední Evropě. Získala polskou energetickou společnost Duon
Ekonomika
14. 1. 2025
Luxusní hotel InterContinental v Praze se pod novým názvem otevře na jaře
Ekonomika
13. 1. 2025