Brusel chystá velkou síť superpočítačů. Investuje miliardu eur

Ekonomika
12. 1. 2018 07:30
Národního superpočítačového centra IT4Innovations v areálu Vysoké školy báňské Technické univerzity Ostrava. Objekt za 193 milionů korun poskytuje od roku 2014 zázemí pro superpočítač a centrum vědeckých výpočtů.
Národního superpočítačového centra IT4Innovations v areálu Vysoké školy báňské Technické univerzity Ostrava. Objekt za 193 milionů korun poskytuje od roku 2014 zázemí pro superpočítač a centrum vědeckých výpočtů.

Evropská komise navrhuje investovat jednu miliardu eur (25,5 miliardy korun) do superpočítačů. Komise uvedla, že jejím cílem je spolu s členskými zeměmi EU vybudovat evropskou superpočítačovou infrastrukturu světové úrovně.

Superpočítače jsou podle komise zapotřebí ke zpracování stále větších objemů dat a slouží společnosti v řadě oblastí, od zdravotní péče přes obnovitelné zdroje energie a bezpečnost silničního provozu až po bezpečnost kybernetickou.

"V současné době evropští vědci i průmysl stále více zpracovávají data mimo EU, neboť výpočetní kapacita v EU pro ně není dostačující. Skutečnost, že EU v tomto směru není nezávislá, ohrožuje soukromí, ochranu údajů, obchodní tajemství a vlastnictví dat, zejména u citlivých aplikací," píše komise v tiskové zprávě.

Komise hodlá investovat zhruba 486 milionů eur do společného podniku EuroHPC, který bude pořizovat, budovat a zavádět v celé Evropě špičkovou infrastrukturu v oblasti vysoce výkonné výpočetní techniky. Příspěvek komise bude doplněn o podobnou částku od členských států EU a přidružených zemí.

"Superpočítače jsou hnací silou digitální ekonomiky. Konkurence je tvrdá a EU zde momentálně zaostává: v desítce nejlepších superpočítačů světa nemáme ani jeden," upozornil místopředseda komise pro jednotný digitální trh Andrus Ansip.

Infrastruktura EuroHPC podle komise nabídne evropskému průmyslu a zejména malým a středním podnikům lepší přístup k superpočítačům, s jejichž pomocí mohou vyvíjet inovativní produkty.

"S pomocí iniciativy EuroHPC chceme evropským vědcům i podnikům do roku 2020 poskytnout špičkovou výpočetní kapacitu pro rozvoj technologií, jako je umělá inteligence, a vytváření aplikací, které budeme v budoucnu běžně využívat například v oblasti zdravotnictví, bezpečnosti nebo techniky," uvedl Ansip.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Ožana Jaroslav

Další čtení

Pražské služby postavily parkoviště z hmoty vznikající při spalování odpadu

Ekonomika
29. 4. 2025

Adidas výrazně navýšil zisk na 428 miliard eur, výhled nezlepší kvůli clům

Ekonomika
29. 4. 2025
ilustrační foto

Chcete jistotu? Investujte do zlata. Za 25 let stoupla jeho cena o tisíc procent

Ekonomika
29. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ