Brusel <span>přijal rozpočtové škrty</span> Řecka, zemi však vyšetřuje

Ekonomika
3. 2. 2010 12:30
Řecký ministr financí George Papakonstantinu.
Řecký ministr financí George Papakonstantinu.

Řecký ministr financí George Papakonstantinu.Evropská komise dnes schválila plán úsporných opatření Řecka. Snížení deficitu pod tři procenta hrubého domácího produktu do roku 2012 je prý ambiciózní, ale dosažitelné.

Brusel nicméně s Aténami zároveň zahájil vyšetřování kvůli zfalšovaným statistikám, kterými Řecko v minulosti vylepšovalo obraz vlastního hospodaření. Řecko se ocitlo na pokraji bankrotu poté, co vyšlo najevo, že rozpočtový deficit v loňském roce dosáhne zhruba 12,7 procenta HDP.

Původně uváděná čísla byla výrazně příznivější, ale nová řecká vláda odhalila, že se tak stalo jen díky statistickým trikům. Ratingové agentury následně Řecku snížily hodnocení a tamní vládě se tak ztížil přístup k úvěrům. Řekové se pod tlakem trhů a Evropské unie museli zavázat k citelným úsporným opatřením. Pod stanovenou hranici tří procent HDP v případě rozpočtového deficitu se chtějí dostat do roku 2012, přičemž v roce 2013 by měl schodek dosahovat jen dvou procent HDP. K naplnění tohoto cíle má zemi přivést například zmrazení platů ve veřejné správě, zvýšení věku odchodu do důchodu či škrty v sociálním systému.

K nápravě stavu veřejných financí však podobná opatření nemusejí stačit. "Existují další problémy, s nimiž se (Řecko) musí vypořádat. Musí provést penzijní reformu, reformu zdravotnictví a reformu trhu práce," řekl dnes novinářům eurokomisař pro hospodářské a měnové záležitosti Joaquín Almunia. "Musí to dokázat, i když jde o obrovskou a neodkladnou výzvu," doplnil.

Evropská komise hodlá Řeky důkladně sledovat. Již v polovině března budou muset předložit další zprávu, která má přinést jasný harmonogram pro zavádění úsporných opatření. V polovině května by přitom řecká vláda měla přijít s dalšími opatřeními a pak každé tři měsíce posílat do Bruselu zprávy o naplňování jednotlivých cílů.

ČTĚTE TAKÉ: Řecko ohrožuje euro, uvádí tajný dokument

"Doufám, že ministři financí eurozóny a EU budou s našimi doporučeními souhlasit. Detailní seznam opatření přitom budeme pečlivě sledovat od prvního dne po zasedání ministrů financí EU (16. února)," uvedl Almunia. Řekové budou muset kompletně změnit i shromažďování statistiky v případě jednotlivých makroekonomických ukazatelů. To bylo dosud velmi úzce navázáno na vládu a konečná data odpovídala spíše přáním řeckých politiků než skutečnosti. "Řecko musí rychle (do 15. května) přijmout plán, který vyřeší statistické a institucionální problémy," uvedla komise v hodnotící zprávě. 

Almunia nicméně již v minulých dnech odmítl, že by Řecku hrozil státní bankrot nebo vyloučení z eurozóny, o němž spekulovala některé média. Podle něj Atény nepotřebují ani speciální finanční pomoc EU nebo Mezinárodního měnového fondu. 

Pokud by Řecko všechny své závazky nakonec splnilo, což nemusí být podle některých ekonomů příliš reálné, snižovalo by rozpočtový schodek výrazně rychleji než Česko. To musí podle Evropské komise stlačit deficit pod tři procenta HDP do roku 2013, ale někteří politici navzdory hrozbě sankcí otevřeně hovoří o roku 2014. Česká pozice je přitom výrazně lepší než řecká. Loňský schodek ČR byl totiž zhruba poloviční a celkový státní dluh je zhruba třetinový.

Foto: ČTK/ AP

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ