Poslední rok nepřinesl investorům pouze vrásky na čele. Existují také firmy, které na investicích do rizikových aktiv vydělaly. Jednou z nich je novozélandská firma 36 South Investment Managers, pod níž spadá hedgeový fond Black Swan.
Za poslední rok se její zisky vyšplhaly o 236 procent a spolumajitel firmy Jerry Haworth se rozhodl pro změnu. V květnu stěhuje firmu do Londýna.
"Je jednodušší obchodovat z Londýna než z Nového Zélandu," potvrdil agentuře Bloomberg spoluzakladatel firmy, která má na kontech 40 milionů dolarů. „V Evropě se koncentruje řada potencionálních investorů, takže pokud to s vyděláváním peněz myslíte vážně, Londýn je ta správná volba."
ČTĚTE TAKÉ: Hedgeové fondy zažily nejhorší pololetí za dvacet let
Black Swan se však brzy stane minulostí. Už se nevyplatí. V druhé polovině roku hodlají majitelé založit nový fond, který „v případě dostatečné inflace přinese každému hodně přes 100 procent." A to se všeobecně očekává.
Miliardář Warren Buffet před časem potvrdil, že „americké balíčky nemohou vést k ničemu jinému než k velké inflační vlně." Zisky 36 South tak pravděpodobně nadále porostou.
Riziko se vyplatilo, zisky se vyšplhaly o 236 procent
Není proto divu, že spokojeni jsou také investoři. "Co můžu říct? Vydělali spoustu peněz," potvrzuje Peters Douglas ze singapurské konzultační firmy GFIA, která právě do hedgeových fondů investuje. "Fond Black Swan nás zajímá a naši klienti jsou spokojení. Tento fond vydělal na katastrofách a těch byl tento rok plný," potvrzuje.
Společnost 36 South kupovala v uplynulých letech riziková aktiva, která v dlouhodobém horizontu zajišťovala velké zisky. Loni například vydělala na předpokladu, že centrální banky Austrálie a Nového Zélandu radikálně sníží úrokové sazby.
ČTĚTE VÍCE: Buffett zažil nejhorší půlrok za posledních osmnáct let
Buffett: Nesázejte proti Americe
Hedgeové fondy patří mezi takzvané alternativní investice. Hlavní výhodou hedge fondů je jejich nízká závislost na vývoji akciových trhů. Mezi nevýhody naopak patří nižší transparentnost a vyšší poplatky.
Ještě loni bylo na světě více než 10 tisíc hedgeových fondů spravujících zhruba 1,4 bilionu dolarů. Během nejhoršího roku pro hedgeové fondy však majitelé přišli až o 20 procent z finančních obnosů, vyplývá z průzkumu chicagské společnosti Hedge Fund Research.
FOTO: Archiv Týdne