Ceny komodit letí vzhůru. Investoři se bojí inflace
10.10.2009 09:00 Původní zpráva
Ceny komodit jdou prudce nahoru. Zdražuje zejména zlato, měď, ale například také surová guma. Investoři se jejich nákupem snaží zajistit proti oslabování dolaru a potenciální inflaci. Hrozí tak znovunafouknutí komoditní bubliny, která tak výrazně splaskla ve druhé polovině loňského roku.
Růstu cen komodit nahrávají vládní balíčky jednotlivých států a tisknutí peněz hlavními centrálními bankami, což je součást boje proti hospodářské recesi. Investoři se však obávají, že se tento postup promítne v oslabování světových měn a způsobí nárůst inflace.
Cena zlata letos vzrostla o sedmnáct procent na rekordních téměř 1 050 dolarů za trojskou unci. Podle analytiků by růst jeho ceny mohl pokračovat až k hranici 1 100 dolarů za unci ke konci roku.
Světoznámý investor a miliardář Jim Rogers jde ještě dál: "Cena zlata v příštích deseti letech přesáhne 2 000 dolarů za unci," prohlásil s tím, že nejspíš zvýší podíl zlata ve svém portfoliu. "Lidi tisknou peníze, cena zlata roste. Vidím velké množství důvodů, proč nakupovat zlato, je k tomu pravý čas."
Podobně i hodnota ropy se letos téměř zdvojnásobila a pohybuje se nad 70 dolary za barel. "Ropa v současnosti skýtá takové premium, že se z ní stává nástroj zajištění proti inflaci," řekl agentuře Bloomberg burzovní obchodník Jonathan Kornafel. "Prudce také klesly americké zásoby ropy a její import do země, což bylo obrovské překvapení," doplnil další důvod cenového růstu.
Zlato míří do Asie
"Za růstem ceny ropy a drahých kovů stojí kromě oživení ekonomik také obrovská poptávka ze strany Číny, která si začíná vytvářet rezervy těchto komodit," domnívá se analytik ČSOB Zdeněk Šafka. Podle něj nastane v horizontu dvou až tří měsíců ještě druhá fáze růstu cen.
ČTĚTE TAKÉ: Cukr stojí nejvíce za posledních 28 let
"Poptávku po zlatě zvyšují nejen velké investiční fondy, ale také drobní investoři. Poptávka po zlatých mincích se oproti loňsku zdvojnásobila, v Číně je nákup zlatých cihliček mezi vyššími vrstvami obyvatel dokonce módní záležitostí," říká Šafka.
Tento trend potvrzuje i analytik společnosti Colloseum Petr Čermák. "Drobní investoři začínají preferovat rizikovější investice, například do akcií nebo právě do komodit. Speciálně o zlato mezi nimi zájem určitě je," uvedl pro on-line deník TÝDEN.CZ.
Skupování drahých kovů ze strany investorů a naopak pokles jejich prodeje centrálními bankami omezuje jejich nabídku pro zlatnické účely a výrobu šperků. A pokles poptávky se v nejbližší době pravděpodobně čekat nedá.
"Pro řadu investorů je současná cena zlata stále výhodná. Když vidím prudký ekonomický růst Indie a obrovské přebytky peněz v ekonomikách ropných států, nevěřím v pokles poptávky po zlatě. V horizontu deseti let bychom se mohli dostat na cenu nad 1 500 dolarů za unci," uzavírá Šafka.
Foto: Reuters, Jan Schejbal
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.