Globální investoři jsou přesvědčeni o tom, že houževnatý ekonomický růst v Číně je u konce. Podle průzkumu agentury Bloomberg očekává pětačtyřicet procent z nich, že do pěti let v Číně vypukne finanční krize.
Dalších čtyřicet procent pak předpokládá, že krize v Číně nastane po roce 2016. Pravidelného průzkumu se účastnila tisícovka investorů, obchodníků a analytiků. Pouze sedm procent z nich věří, že Čína poroste raketovým tempem i nadále.
"Není pochyb o tom, že se Čína nachází uprostřed spekulativní úvěrové bubliny, která nemůže trvat věčně," říká Stanislav Pánis, měnový stratég v bratislavské společnosti TRIM Broker. Pánis přirovnává očekávaný propad k následkům zřícení hypotečního trhu ve Spojených státech.
Čínský Národní statistický úřad dvacátého ledna uvedl, že čínské hospodářství loni rostlo tempem 10,3 procenta, to znamená nejrychleji za poslední tři roky. V roce 2009 čínská ekonomika meziročně rostla o 9,3 procenta. Hrubý domácí produkt se zvýšil na šest bilionů dolarů.
Každé zakolísání čínské ekonomiky by mělo velký dopad na situaci na světě. Celkový objem čínského vývozu a dovozu loni dosáhl tří bilionů dolarů. Třináct procent z toho tvořil obchod mezi Čínou a Spojenými státy americkými. Čína rovněž drží dluhopisy Spojených států za 896 miliard dolarů.