Pivovary by měly mít letos dostatečný přísun chmele. Sklizeň chmele bude sice zřejmě o něco menší než loni, avšak měla by dosáhnout přiměřené velikosti. Agentuře Reuters to řekl šéf německo-amerického obchodníka s chmelem Barth-Haas Group Stephan Barth.
Výjimečně horké a suché počasí zasáhlo část úrody v severní Evropě. V důležitých pěstitelských regionech v Německu však dostatečně pršelo a úroda v Německu by měla být nadprůměrná. Výhled sklizně je příznivý i pro USA. Německo a USA mají na celkové produkci chmele společně podíl 75 procent.
"Světová sklizeň chmele v roce 2018 bude pravděpodobně o něco nižší než v roce 2017, ale očekávám, že budou dostatečné dodávky pro uspokojení globálních potřeb," řekl Barth agentuře Reuters. Celková sklizeň by měla podle něj dosáhnout 117 000 tun, loni činila 118 400 tun.
Letošní sklizeň v USA by měla mírně vzrůst z loňských 47 300 tun. Sklizeň začne v srpnu. V Německu má úroda stoupnout na 42 000 tun z 39 200 tun v roce 2017. V obou zemích se zvýšila rozloha osetých ploch.
Rostoucí popularita speciálních řemeslných piv v Evropě, Spojených státech i jinde na světě přispěla v posledních letech ke zvýšení poptávky po chmelu. Malé řemeslné pivovary mají na spotřebě piva podíl 2,5 procenta, ale na úrodě chmele mají podíl 20 až 25 procent, uvedl Barth.
Ceny chmele, které v minulých letech prudce rostly, by se mohly stabilizovat na vysoké úrovni, dodal Barth.