"Nejsem si vůbec jist, zda dolar bude existovat i za deset let," říká ekonom Robert Murphy. "Myslím, že je docela možné, že v té době budou Američané používat jinou měnu."
Kapitalismus a volné trhy jsou podle vás svazovány regulacemi a centrálními bankami. Přejete si třeba zrušení Fedu, tedy americké centrální banky. Stane se tak jednoho dne?
Nejspíš ne. Centrální banka je tak mocná a vláda na ni natolik spoléhá, že si to nedokážu představit. Pravda, může být radikálně transformována, může být například včleněna pod drobnohled nějakého výboru Kongresu, ale nevěřím, že bude skutečně zrušena. Mohlo by se však přihodit něco jiného: vznik jedné centrální banky pro USA, Kanadu a Mexiko - pak už by byla čirá utopie myslet si, že by v dohledné době mohla v USA nastat úplná peněžní svoboda.
V souvislosti s měnovou unií zmíněných států kolují fámy o nové měně zvané "amero", která by mohla nahradit dolar. Co o tom soudíte?
Tím jsem se dosud hlouběji nezabýval. Jsou-li však zvěsti kolem amera pravdivé, pak jediný způsob, jak přimět Američany, aby na novou měnu přešli, spočívá ve vytvoření takových podmínek, které dolar dokonale zruinují. A když pohlédnu na to, co dělá Bernanke v čele Fedu, opravdu to nedává smysl - lépe řečeno, smysl to dává jedině v případě, že skutečně zamýšlí zničit dolar. Vždyť i ti, kteří míní, že velkou depresi přivodila počátkem třicátých let centrální bankou přiškrcená peněžní nabídka, se nyní musejí divit, že se Fed nepoučil a vyplácí úroky z rezerv komerčních bank. Tím přece těm bankám dává podnět, aby nepůjčovaly, aby nenavyšovaly peněžní nabídku! Bernankeho činy zkrátka nejsou ani v souladu s tím, co on sám hlásal jako expert na velkou hospodářskou krizi, když ještě působil v akademické sféře.
ČTĚTE TAKÉ: Euro dál padá, je nejlevnější k dolaru za čtyři roky
Myslíte, že americké administrativě může skutečně jít o zničení dolaru a vytvoření nové měnové unie? Není to přitažené za vlasy?
Nejsem si vůbec jist, zda dolar bude existovat i za deset let. Myslím, že je docela dobře možné, že v té době budou Američané používat úplně jinou měnu. Otázkou pak bude, zda to byl jen důsledek nějaké vymknuté kontroly. Nevím, co Bernankemu honí hlavou a co se děje za zavřenými dveřmi zasedaček Fedu. Ale jak říkám, krajně podivné je, že činy Bena Bernankeho neodpovídají dokonce ani jeho vlastní ekonomické teorii.
Opravdu by mohlo být v zájmu vlády či velkých bank zavést jinou měnu?
Ano. Všichni ti velmi bohatí lidé v zákulisí mohou osobně značně profitovat z velkých otřesů. Když budou očekávat pád dolaru, mohou astronomicky vydělat spekulováním na jeho pokles - například nákupem zlata či stříbra.
Celý článek najdete v časopisu TÝDEN, který je právě v prodeji na stáncích.
Foto: Lukáš Kovanda