Zelení aktivisté se teď vrhli do svaté války proti palmovému oleji. Ten prý škodí zdraví i přírodě. Kvůli palmovým plantážím se mýtí lesy, což deptá zvířátka. Na triku je ale mají právě zelení aktivisté. Podle statistik se totiž palmový olej v EU používá zejména na výrobu biopaliv. Guru protipalmového džihádu Ondřej Mirovský to však bez mrknutí oka zapře.
Nejaktivnější ultras se sdružují kolem Zelených a v Koalici proti palmovému oleji (KPPO). Jejich válku jim občas někdo kazí, například prof. Ing. Jana Dostálová, CSc., jež se profesně věnuje problematice tuků a luštěnin. "Rozhodující je celkový obsah sacharidů a tuků a složení mastných kyselin. Pokud je palmový tuk použit pouze jako strukturní, tedy když ovlivňuje roztíratelnost, tuhost, pevnost a podobně a je doplněn rostlinnými oleji s vhodným podílem nenasycených mastných kyselin, není třeba se o zdraví obávat," vysvětluje Dostálová na serveru Vimcojim.cz.
Argumenty o ničení lesů také stojí na vodě. Palmový olej má ve srovnání s ostatními rostlinnými oleji vyšší výtěžnost. To umožňuje zabírat méně půdy, než pokud by jej nahradil rostlinný olej jiného původu. Nižší je pak i množství používaných pesticidů, hnojiv a energie.
Zásadní ve světle tažení fanatických ekologů je ale skutečnost, že stále více palmového oleje si žádá výroba ekologických biopaliv. Ještě před deseti lety se v bionaftě prodávané v EU použilo devět procent z dováženého palmového oleje, nyní se toto číslo blíží k polovině. Studie Mezinárodního institutu pro udržitelný rozvoj IISD potvrdila, že za nárůstem spotřeby palmového oleje v EU je právě direktivně řízený rozmach biopaliv. Takže motoristé, kteří brojí proti palmovému oleji, jsou vlastně nesmysl.
Předsedovi Zelených v Praze a šéf spolku Bez palmáku (součást KPPO) Ondřeji Mirovskému to ovšem nebrání tvrdit, že většina palmového oleje se v Evropě přidává do potravin a kosmetiky. Na Facebooku to ale zchytal: jeden čtenář totiž vyhledal statistiku organizace Fediol, která je sdružením výrobců zpracovávajících olejniny a šroty pro krmiva. Z ní vyplývá, že palmový olej je v EU ze 45 procent spolykán biopalivy a jen 35 procent míří do potravin.
45 procent palmového oleje jde v EU do biopaliv. (Jak péci o vánocích) |
"U základních exotických komodit jako čokoláda nebo kakao je vhodné volit značky s certifikátem fairtrade, utz či bio. Pokud upřednostňujete čokoládu z dílen malých tuzemských čokoládoven, ujistěte se, že čerpají suroviny získané zodpovědným způsobem. A milovníci sušeného ovoce a ořechů, pozor na palmový olej skrytý například v rozinkách či některých druzích ořechů." Martina Skohoutilová, nadnárodní koordinátorka KPPO.
|