Džihád proti "palmáči". Kde je schovaná pravda?

Ekonomika
14. 2. 2017 22:26
Palmový olej má ve srovnání s ostatními rostlinnými oleji vyšší výtěžnost. To umožňuje zabírat méně půdy, než pokud by jej nahradil rostlinný olej jiného původu. Nižší je pak i množství používaných pesticidů, hnojiv a energie (ilustrační foto).
Palmový olej má ve srovnání s ostatními rostlinnými oleji vyšší výtěžnost. To umožňuje zabírat méně půdy, než pokud by jej nahradil rostlinný olej jiného původu. Nižší je pak i množství používaných pesticidů, hnojiv a energie (ilustrační foto).

Zelení aktivisté se teď vrhli do svaté války proti palmovému oleji. Ten prý škodí zdraví i přírodě. Kvůli palmovým plantážím se mýtí lesy, což deptá zvířátka. Na triku je ale mají právě zelení aktivisté. Podle statistik se totiž palmový olej v EU používá zejména na výrobu biopaliv. Guru protipalmového džihádu Ondřej Mirovský to však bez mrknutí oka zapře.

Nejaktivnější ultras se sdružují kolem Zelených a v Koalici proti palmovému oleji (KPPO). Jejich válku jim občas někdo kazí, například prof. Ing. Jana Dostálová, CSc., jež se profesně věnuje problematice tuků a luštěnin. "Rozhodující je celkový obsah sacharidů a tuků a složení mastných kyselin. Pokud je palmový tuk použit pouze jako strukturní, tedy když ovlivňuje roztíratelnost, tuhost, pevnost a podobně a je doplněn rostlinnými oleji s vhodným podílem nenasycených mastných kyselin, není třeba se o zdraví obávat," vysvětluje Dostálová na serveru Vimcojim.cz.

Argumenty o ničení lesů také stojí na vodě. Palmový olej má ve srovnání s ostatními rostlinnými oleji vyšší výtěžnost. To umožňuje zabírat méně půdy, než pokud by jej nahradil rostlinný olej jiného původu. Nižší je pak i množství používaných pesticidů, hnojiv a energie.
Zásadní ve světle tažení fanatických ekologů je ale skutečnost, že stále více palmového oleje si žádá výroba ekologických biopaliv. Ještě před deseti lety se v bionaftě prodávané v EU použilo devět procent z dováženého palmového oleje, nyní se toto číslo blíží k polovině. Studie Mezinárodního institutu pro udržitelný rozvoj IISD potvrdila, že za nárůstem spotřeby palmového oleje v EU je právě direktivně řízený rozmach biopaliv. Takže motoristé, kteří brojí proti palmovému oleji, jsou vlastně nesmysl.

Předsedovi Zelených v Praze a šéf spolku Bez palmáku (součást KPPO) Ondřeji Mirovskému to ovšem nebrání tvrdit, že většina palmového oleje se v Evropě přidává do potravin a kosmetiky. Na Facebooku to ale zchytal: jeden čtenář totiž vyhledal statistiku organizace Fediol, která je sdružením výrobců zpracovávajících olejniny a šroty pro krmiva. Z ní vyplývá, že palmový olej je v EU ze 45 procent spolykán biopalivy a jen 35 procent míří do potravin.

45 procent palmového oleje jde v EU do biopaliv. (Jak péci o vánocích)
"U základních exotických komodit jako čokoláda nebo kakao je vhodné volit značky s certifikátem fairtrade, utz či bio. Pokud upřednostňujete čokoládu z dílen malých tuzemských čokoládoven, ujistěte se, že čerpají suroviny získané zodpovědným způsobem. A milovníci sušeného ovoce a ořechů, pozor na palmový olej skrytý například v rozinkách či některých druzích ořechů." Martina Skohoutilová, nadnárodní koordinátorka KPPO.


"Jedněmi z mnoha obětí destrukce pralesů jsou i noční poloopice outloni váhaví. Kromě zabavování prodávaných a nelegálně držených outloňů a jejich následné rehabilitace se snažíme zejména osvětou místních lidí přispět k tomu, aby si outloně zdejší ani evropští obyvatelé nepořizovali jako domácí mazlíčky, ale také jim ukazujeme, jaké škody způsobuje celosvětově rostoucí poptávka po palmovém oleji." František Příbrský, člen KPPO.


"Nemá smysl čekat, až na varovné zprávy o palmovém oleji zareaguje vláda nebo EU. Je s ním spojeno příliš mnoho rizik. Můžeme na prodejce a výrobce zatlačit zespoda, skrze občanské aktivity. Má to smysl, ať už nám leží na srdci spíš vlastní zdraví, nebo záchrana cenných ekosystémů, tedy tropických deštných lesů. Pěstování palmy olejné totiž způsobuje jejich masivní devastaci." Ondřej Mirovský, předseda Zelených v Praze a spolku Bez Palmáku

Autor: - red -Foto: , ČTK/imago stock&people/imago stock&people

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ