Evropská centrální banka (ECB) na svém prvním letošním zasedání podle očekávání nechala úrokové sazby beze změny a nepřikročila ani k žádné úpravě programu nákupů cenných papírů. Základní sazba tak zůstává na dlouhodobém minimu nula procent. Podle šéfa ECB Maria Draghiho ekonomika eurozóny navzdory oživení nadále potřebuje podporu ze strany měnové politiky. Draghi rovněž poukázal na nejistotu spojenou s posilováním eura.
"K zajištění dalšího zesílení inflačních tlaků je i nadále nezbytná dostatečná úroveň měnových stimulů," uvedl Draghi na tiskové konferenci. Upozornil nicméně, že nejnovější údaje potvrzují silné tempo hospodářského růstu v eurozóně.
Draghi v souvislosti s posilováním kurzu eura zdůraznil, že ECB se v rámci své měnové politiky nezaměřuje na měnové kurzy, ale na inflaci. Varoval přitom, že posilování eura představuje zdroj nejistoty a že banka by mohla být nucena přehodnotit svou strategii v případě, že by komentáře amerických činitelů ohledně slabého dolaru vedly ke změně měnových podmínek.
Americký ministr financí Steven Mnuchin tento týden přispěl k posilování jednotné evropské měny slovy, že slabší dolar je příznivý pro zahraniční obchod Spojených států. Euro se vůči dolaru během dnešního Draghiho projevu poprvé od prosince 2014 vyšplhalo nad 1,25 USD, později se však vrátilo zpět pod tuto hranici.
ECB potvrdila, že až do konce září bude nakupovat měsíčně dluhopisy v objemu 30 miliard eur (761,3 miliardy korun), a potvrdila i závazek, že program nákupů dluhopisů je připravena rozšířit nebo prodloužit, pokud se zhorší výhled inflace.
Depozitní sazba v eurozóně činí minus 0,4 procenta, takže komerční banky musejí za uložení peněz u ECB platit. Centrální banka dnes rovněž zopakovala předchozí vyjádření, že základní sazby zůstanou delší dobu beze změny i po ukončení nákupů dluhopisů.