Evropská centrální banka (ECB) hodlá půjčit evropským finančním domům více než 442 miliard eur (asi 11,6 bilionu korun). Jedná se o největší finanční injekci na posílení likvidity v historii ECB.
ECB se tak snaží rozproudit bankovní systém, který v regionu zajišťuje zhruba tři čtvrtiny financování firem.
ČTĚTE TAKÉ: Evropská centrální banka jde na pomoc Pobaltí
Financování bude provedeno skrze tzv. repo operaci, což je jakási forma úvěru, který dlužník (kupující repa) kryje převodem cenných papírů. Centrální banky většinou poskytují krátkodobější úvěry se splatností v týdnech či několika měsících. Dnes se do aukce půjček se splatností dvanáct měsíců úspěšně zapojilo 1 121 bank, které měly možnost získat financování při jednoprocentní repo sazbě.
To by mělo stlačit poptávku po tříměsíčních úvěrech, tedy snížit krátkodobé sazby. Na tento rok se plánují další dvě aukce, které se mají konat v září a prosinci.
Podpora ECB směrem k bankám je určitě správná, přesto není zaručeno, že banky využijí tuto likviditu k půjčování většímu počtu subjektů, myslí si ekonom z Capital Economics Daniele Antonucci.
ČTĚTE TAKÉ: Weber z ECB: Hlavní sazba by neměla dále klesat
Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) dnes ECB doporučila snížit hlavní sazbu blíže k nule a nechat ji na této úrovni tak dlouho, jak bude potřeba. Zatímco prezident banky Jean-Claude Trichet další možné snižování sazeb nevylučuje, německý člen ECB Axel Weber i jeho rakouský kolega Ewald Nowotny oznámili, že sazby prozatím svou možnost jít směrem dolů vyčerpaly.
Foto: ČTK/AP