Státy Evropské unie se dnes na ministerské schůzce v Bruselu dohodly o tom, že je nutné pomoci evropským automobilkám z veřejných prostředků. Novinářům to řekl místopředseda Evropské komise Günter Verheugen.
Podle Verheugena je v případě přetrvávajících problémů v ohrožení dvanáct milionů pracovních míst. Automobilky přitom nemají dostatek kapitálu, aby přežily delší hospodářskou recesi.
Evropská komise údajně uvažuje o tom, že by navíc rozšířila možnost poskytovat výrobcům půjčky prostřednictvím Evropské investiční banky. Ta je v současnosti prakticky hlavním finančním ústavem, který producentům aut pomáhá. "Komerční banky nefungují tak, jak by měly. Do té doby, než se vzchopí, potřebujeme tuto propast přehradit," dodal Verheugen.
Největší tuzemská automobilka Škoda Auto považuje vedle možného rozšíření půjček EIB na výzkum a vývoj ekologických technologií za velmi účinnou i dotaci občanům na likvidaci jejich starých aut při koupi nového vozu. "Takzvanou šrotovací prémii úspěšně využilo již třináct zemí Evropské unie a v současné době ji chce jako opatření proti krizi zavést například Německo," uvedl ředitel vnějších vztahů Škody Radek Špicar. V ČR je průměrné stáří vozu téměř 14 let, což je skoro dvakrát více než v západní Evropě.
České předsednictví EU má připravit konkrétní návrh případné pomoci automobilkám, o kterém by měli diskutovat ministři pro konkurenceschopnost na zasedání v březnu.
Foto: archiv Týdne