Eurozóna v červnu získala <span>více průmyslových zakázek</span>

Ekonomika
24. 8. 2009 15:00
Vyšší zájem o průmyslové výrobky se týká i Česka.
Vyšší zájem o průmyslové výrobky se týká i Česka.

Vyšší zájem o průmyslové výrobky se týká i Česka.Průmysl v Evropě pozvolna oživuje. V červnu uzavřely země eurozóny o 3,1 procenta více průmyslových zakázek než o měsíc dříve. Jedná se o největší nárůst za posledních devatenáct měsíců. Výsledky dnes zveřejnil Evropský statistický úřad (Eurostat).

K pozitivnímu výsledku přispělo především Irsko, dobře se dařilo také Francii a Německu. Celkový výsledek předčil očekávání analytiků. Například dvacet ekonomů, které oslovila agentura Bloomberg, předpokládalo, že bude růst činit nejvýše 1,8 procenta.

"Tato čísla zvyšují naději, že se ekonomika zemí eurozóny odráží ode dna a ve třetím čtvrtletí by poprvé za více než rok mohla vykázat růst," napsal server The Wall Street Journal.

Zájem o dlouhodobé zboží stagnuje

Nejvíce se zvýšila poptávka po kapitálových statcích (o 5,6 procenta), následuje krátkodobé spotřební zboží. Toho si dodavatelé objednali o 3,1 procenta více. Naopak, o statky střednědobé a dlouhodobé spotřeby byl oproti květnu menší zájem.

Do celkového objemu průmyslových zakázek však nebyla zařazena výroba zařízení pro lodě, železnice a letecký průmysl. "Tato odvětví mívají mnohem větší sklon k vrtkavosti," uvedl ve své zprávě Eurostat.

Česku se dařilo

Celá Evropská unie dopadla hůře. Oproti červnu se tu počet uzavřených zakázek snížil o 0,4 procenta. Na poklesu se podílely Dánsko, kde propad činil 29,9 procenta, dále Polsko a Litva. Ze zemí, které doposud platí vlastní měnou, se dařilo dobře například Bulharsku, Maďarsku, ale i České republice, kde se počet zakázek zvýšil o šest procent.

ČTĚTE TAKÉ: Korupční firmy nedostanou zakázky, slibuje úřední vláda

Meziroční výsledky eurozóny i Evropské unie příliš pozitivně nedopadly. V eurozóně se počet průmyslových kontraktů propadl o 25,1 procenta, v "sedmadvacítce" o 24 procent. Nejlépe si vedlo Irsko, nejvíce si pohoršily Litva, Řecko a Finsko. Česká republika zaznamenala meziroční pokles 22,1 procenta.

Foto: ČTK/AP

Autor: - hol -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ