Evropa překonala Severní Ameriku a stala se nejbohatší oblastí světa. Na poklesu Severní Ameriky se projevily tvrdé dopady současné hospodářské krize, především ve Spojených státech. Uvádí to nová studie konzultantské společnosti The Boston Consulting Group.
Světové bohatství podle studie loni pokleslo ze 104,7 bilionu dolarů v roce 2007 na 92,4 bilionu dolarů. To představuje propad o 11,7 procenta a jde tak o první pokles od roku 2001. Studie poměřovala majetek ve správě (Assets under Management - AuM), tedy to, co vlastní či spravují různé finanční společnosti a organizace.
Severní Amerika prodělala největší propad, a to o 21,8 procenta. Podíl bohatství drženého v cenných papírech loni v tomto regionu, v němž nejhorší hospodářská krize posledních desetiletí má své kořeny, klesl proti roku 2007 z 50 na 38 procenta. Přesto má tato oblast ve srovnání s ostatními stále největší podíl bohatství ve formě cenných papírů.
ČTĚTE TAKÉ: 25 milionů pracovních míst. Bilance krize v OECD
Bernanke hlásí konec recese v USA
Evropa měla loni v AuM 32,7 bilionu dolarů, tedy o 5,8 procenta méně než o rok předtím, Severní Amerika je na druhém místě s 29,3 bilionu. Jediným regionem, v němž loni toto bohatství rostlo, byla Latinská Amerika. Navýšilo se o tři procenta proti roku 2007.
Studie uvedla, že loni také poklesl počet světových "milionářských" domácností. Snížil se z 11 na devět milionů, tedy o 17,8 procenta.
Foto: ČTK/AP