Ruský plynárenský koncern Gazprom přestal dodávat plyn na Ukrajinu poté, co vypršel dosavadní kontrakt a selhala jednání o nové dohodě. Dodávky přes Ukrajinu pro evropské odběratele ale Gazprom zachoval v plné výši. Panují nicméně obavy, že rusko-ukrajinský spor může ohrozit i tranzit plynu odběratelům ve střední a západní Evropě.
"Od 10.30 dnešního dne byly dodávky Ukrajině zkráceny o 110 milionů krychlových metrů za den, tedy plně přerušeny. Dodávky pro evropské spotřebitele se zvětšily na 326 milionů krychlových metrů za den," oznámil na tiskové konferenci mluvčí Gazpromu Sergej Kuprijanov.
Dodal, že problém s Ukrajinou nespočívá v neshodách na ceně plynu, ale v tom, že delegace ukrajinského podniku Naftogaz jednající ve středu v Moskvě "prostě neměla mandát podepsat nový kontrakt". Představitel Gazpromu současně ujistil o připravenosti podniku dále jednat s ukrajinskou stranou. K dalšímu jednání předtím ve společném prohlášení vyzvali také ukrajinský prezident Viktor Juščenko a premiérka Julija Tymošenková.
Juščenko požádal Evropskou komisi, aby se stala prostředníkem v urovnání sporu mezi Ruskem a Ukrajinou. Spolehlivost dodávek z Ruska do Evropy se také zřejmě stane hlavním bodem programu jednání ministrů zemí EU, které se uskuteční v České republice příští týden.
Věříme v záruky
České předsednictví Evropské unie a Evropská komise ve čtvrtek vyzvaly obě strany a jejich vlády, aby pokračovaly v jednáních a rychle dospěly k dohodě tak, aby nebyly dotčeny dodávky plynu do Evropy. "Všechny existující závazky ohledně zásobování a tranzitu musejí být dodrženy," uvedl v prohlášení místopředseda české vlády pro evropské záležitosti Alexandr Vondra. "Evropská unie věří, že se může spolehnout na záruky, podle nichž dodávky plynu na její území nebudou ohroženy," doplnil evropský komisař pro energetiku Andris Piebalgs. K obnovení jednání a normálních dodávek Ukrajině dnes vyzvaly také Spojené státy.
ČTĚTE TAKÉ: Gazprom: Od 1. ledna ukončíme dodávky plynu na Ukrajinu
Juščenko nařídil zastavit jednání o plynu v Moskvě
Představitel firmy už ráno uvedl, že Gazprom omezil dodávky Ukrajině na čtvrtinu. Společnost však později upřesnila, že informace se týkaly pouze kompresorové stanice u Kurska.
Dnes v 8.00 vypršel dosavadní kontrakt na dodávky plynu Ukrajině. Novou dohodu se nepodařilo uzavřít, rozhovory skončily bezvýsledně ještě před středeční půlnocí. Šéf Gazpromu Alexej Miller pak avizoval, že dodávky pro Ukrajinu budou ukončeny.
Loni Ukrajinci platili 179,50 USD za tisíc metrů krychlových, tedy zhruba polovinu co zákazníci v Evropě. Gazprom zpočátku navrhoval cenu podstatně zvýšit, na 418 dolarů, ale během jednání podle ruského premiéra Vladimira Putina předložil nabídku 250 dolarů za tisíc metrů krychlových. To však Ukrajinci odmítli, protože Rusové požadovali zachovat tranzitní poplatky v dosavadní výši necelých 1,7 dolaru za tisíc krychlových metrů a sto kilometrů.
RWE nečeká problémy |
Český RWE Transgas v souvislosti se sporem neočekává žádné problémy se zásobováním tuzemských odběratelů. "Skupina RWE momentálně disponuje významným množstvím zemního plynu v podzemních zásobnících plynu, což spolu s výhodou využití diversifikovaných dodávek z Norska zásadním způsobem snižuje rizika související s případným výpadkem dodávek zemního plynu z Ruska od společnosti Gazprom," uvedla firma v prohlášení. |
Juščenko a Tymošenková navrhli cenu plynu 201 dolarů za tisíc metrů krychlových při zvýšení poplatků za tranzit plynu do Evropy přes Ukrajinu na nejméně dva dolary za tisíc metrů krychlových a sto kilometrů.
"Máme pocit, že na Ukrajině jsou politické síly, které jsou velice zainteresovány na tom, aby mezi našimi zeměmi vypukl konflikt o plyn," prohlásil ve středu Miller, podobně jako již dříve naznačili ruský prezident a premiér.
Přerušení dodávek Ukrajině by mohlo narušit i tranzit plynu dále do Evropy. Ukrajinský Naftogaz totiž již dříve pohrozil, že v takovém případě by mohl konfiskovat plyn určený pro evropské zákazníky. Moskva a Kyjev však zatím ujišťují, že splní dohodu o tranzitu plynu evropským zákazníkům.
Ukrajinský prezident Viktor Juščenko a premiérka Julija Tymošenková ve společném prohlášení vyzvali Moskvu, aby nekrátila dodávky a pokračovala v jednáních o plynu. Navrhli také cenu plynu 201 dolarů za tisíc metrů krychlových při zvýšení poplatků za tranzit plynu do Evropy přes Ukrajinu na nejméně dva dolary za tisíc metrů krychlových a sto kilometrů.
Přes Ukrajinu do Evropy putuje osmdesát procent ruského plynu, který pokrývá přibližně čtvrtinu evropské spotřeby. Gazprom je důležitým dodavatelem zemního plynu i do Česka, které dovozem z Ruska kryje přibližně osmdesát procent spotřeby suroviny, Slovensko ještě více. Případné snížení dodávek do Evropy by podle ruské zpravodajské televize Vesti jako první zaregistrovala kompresorová stanice ve Veľkých Kapušanech na Slovensku.
Foto: AP