Hlavní index ruských akcií zrychlil růst na <span>23 procent</span>

Ekonomika
19. 9. 2008 11:21
Burza
Burza

BurzaAkciové trhy v Rusku po téměř dvoudenní přestávce vynucené prudkým pádem cen znovu fungují. Hlavní index burzy MICEX krátce po zahájení zpevnil o více než 12 procent a následný prudký růst cen si vyžádal dočasné přerušení obchodování. Po jeho obnovení se ale růst ještě zrychlil a index vykazoval růst asi o 23 procent.

Investoři měli značný zájem hlavně o akcie energetických koncernů jako je Gazprom a Rosněfť. Zatímco Gazprom nejprve zpevnil asi o 17 procent, u Rosněfti se zisky pohybovaly až kolem 25 procent. Druhá největší ruská banka VTB zpevnila o zřídka vídaných 40 procent.

Index burzy RTS, kde se obchoduje mnohem méně než na burze MICEX, měl krátce po zahájení zisk jen asi 2,6 procenta. Zisky ale velmi rychle zvyšoval a kolem poledne moskevského času (10:00 SELČ) proti předchozímu závěru vykazoval zisk přes 15 procent.

Začátkem týdne index ztratil více než 20 procent hodnoty, a donutil tak vládní činitele, aby proti pádu cen zasáhli. Obě burzy byly od středy uzavřeny, protože akcie zažily nejhlubší propad od ruské finanční krize v roce 1998. Jen během dvou dnů index burzy MICEX klesl o 25 procent. Hlavní příčinou byl pokles cen ropy a krize na Wall Street.

Vláda prezidenta Dmitrije Medveděva po pádu cen akcií přijala několik opatření na stabilizaci finančních trhů. Celkový objem pomoci by měl činit v přepočtu až 130 miliard dolarů (zhruba 2,2 bilionu Kč). Počítá se třeba i s odkupem akcií na burze.

I akcie na burzách v západní Evropě zahájily dnešní obchodování jedním z nejvyšších růstů za poslední roky. Impulzem k prudkému zvýšení cen se stala zpráva, že americká vláda chystá speciální fond, který by mohl odkoupit prakticky všechny špatné úvěry bank. Hlavní panevropský index FTSEurofirst 300 si po zahájení připsal zisk zhruba 5,2 procenta na
1119 bodů.

K růstu cen akcií přispělo také rozhodnutí britských regulačních úřadů dočasně zakázat spekulativní prodej akcií finančních společností. Takzvaný short-selling, který je hojně využívanou formou spekulace řadu let, podle mnoha odborníků zřejmě přispívá k nynějšímu propadu cen akcií na světových trzích.

Foto: archiv Týdne

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ