Nad Citigroup, druhdy obří a respektovanou bankovní skupinou, se stahují mračna. Zase se spekuluje o jejím konci.
Akcie skupiny včera uzavřely na 5,60 dolaru za kus - opět se přiblížily listopadovým minimům, která Bushovu administrativu vedla ke schválení záchranného balíčku (přímá opatření na záchranu banky již americké daňové poplatníky stála 45 miliard dolarů).
"Sledujeme jen další pokračování v původním dramatu Citigroup," říká Roger Ehrenberg, investorské eso, jenž na Wall Streetu působil na vedoucích postech téměř dvacet let - například v Deutsche Bank či právě v Citibank.
"Citigroup kolaps potřebuje. Ne ten ničivý, co postihl Lehman Brothers. Může to být provedeno mnohem lépe. Obrazně řečeno, někdo by ji měl vyvést dozadu na dvorek a tam jí dát ránu z milosti. Neuděláme-li to totiž, zabije ona nás."
V uplynulých dnech rezignoval významný muž Citi, Robert Rubin. Někdejší americký ministr financí v posledním roce působil jako vrcholný poradce banky, předtím krátce zastával post předsedy rady ředitelů. Na Wall Streetu kolují fámy, že se sesle kývá i pod Vikramem Panditem, výkonným ředitelem banky. Richard Parsons, někdejší šéf Time Warner, a pravděpodobný nový předseda rady ředitelů Citigroup, ale tyto informace dementoval.
Investorský web Marketwatch zpravuje, že Citigroup může být pod dohledem vlády rozdělena na menší části. Další možností jejího faktického konce je znárodnění.
Foto: archiv